27 listopada 2021, 00:04

Teraz

Fakty

A A A

KOBYLA GÓRA: Przedszkole w nowej odsłonie

Zupełnie nowe oblicze zyskało Przedszkole Samorządowe w Kobylej Górze. Dzięki unijnej dotacji, obiekt został przebudowany, rozbudowany i doposażony. Łączny koszt inwestycji to około dwóch milionów złotych. Połowa środków przeznaczonych na ten cel pochodziła z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak podkreśla wójt Wiesław Berski, gmina miała bardzo mało czasu na realizację zadania. Zaledwie czteromiesięcznego terminu udało się jednak dotrzymać.
-Przede wszystkim potrzebne było miejsce – dodaje wójt – Miejsce, aby dzieci mogły bawić się w normalnych warunkach i zgodnie z wymogami. Potrzebna była przebudowa pomieszczeń, które pozostały, zburzenie starych i wybudowanie nowych. Udało się, mamy pięć pełnowymiarowych klas. Pomieszczenia się powiększyły, są nowe łazienki, nowa stołówka, dużo większa szatnia i hol. Będziemy też chcieli powiększyć plac zabaw. Wydaje mi się, że teraz dzieci, które od 1 września są w Przedszkolu będą miały naprawdę godne warunki.
Nowszą część budynku pozostawiono, starszą wyburzono, wznosząc w jej miejsce nowe mury, w których zlokalizowano m.in. kuchnię, stołówkę i część sal. Wszystko to sprawiło, że Przedszkole uległo znacznemu powiększeniu.
-Klasy są naprawdę dużo większe niż to było kiedyś – przekonuje W. Berski – Mieliśmy przeliczenia, według których na jedno dziecko przypadał u nas tylko jeden metr. W klasach o wymiarach 25 metrów było 25 dzieci. Było naprawdę bardzo ciasno, a do tego przecież dochodziły meble, zabawki. Teraz jest duża przestrzeń, nowe urządzenia, zabawki, tablice interaktywne, więc na pewno dzieci będą teraz miały dużo większe pole do popisu.
W kobylogórskim Przedszkolu jest obecnie wystarczająco miejsca dla 125 dzieci. Aktualnie uczęszczają do niego 124.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl