16 lutego 2020, 20:42

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: Przekazano bony dla OSP

Bony na środki pozyskane przez Gminę Kępno z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z przeznaczeniem na działalność jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych przekazano dziś uroczyście strażakom w Urzędzie Miasta i Gminy Kępno.

W tym roku jednostki otrzymają 720 tysięcy złotych, z czego 220 tysięcy będzie pochodziło z grantów i środków zewnętrznych. Wręczenia bonów dla druhów z OSP dokonała Aleksandra Durkowska, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bardzo się cieszę, że jest takie duże zainteresowanie naszymi instrumentami finansowymi dzięki, którym możemy pomagać zarówno tej lokalnej społeczności, Ochotniczym Strażom Pożarnym, jak również mamy dużo różnych naborów w zakresie edukacji ekologicznej. Edukacja ekologiczna jest ważna zarówno w straży pożarnej kiedy uczymy te najmłodsze dzieci jak zapobiegać pożarom i jak dbać o środowisko naturalne, zarówno w zakresie czystego powietrza ,gospodarki odpadami oraz wielu różnych dziedzin - mówiła Durkowska.

OSP z terenu Miasta i Gminy Kępno dzięki dotacji będą mogły zakupić motopompy, agregaty prądotwórcze, pilarki ratownicze, piły do cięcia betonu i metalu, drabiny ratownicze i prądownice oraz węże tłoczne, kurtyny i plandeki. Za przyznane środki w imieniu wszystkich strażaków dziękował Roman Klein, komendant Miejsko-Gminnego Zarządu Oddziału OSP w Kępnie.

Na pewno zakupiony sprzęt poprawi działalność ratowniczą, będzie ratować ten sprzęt mienie i życie ludzkie. Chciałbym tu podkreślić, żeby było tych wyjazdów z tym sprzętem jak najmniej. Dbajcie o ten sprzęt, konserwujcie go i  żeby was nigdy nie zawiódł. Jeszcze raz dziękuję serdecznie wszystkim obecnym tutaj w imieniu całej braci strażackiej z terenu gminy Kępno i powiatu kępińskiego - dziękował Klain.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy europoseł Andżelika Możdżanowska wręczyła również strażakom z jednostek OSP z terenu powiatu kępińskiego umowy dotacyjne na realizację rządowego programu 5000 plus.

Pan Premier bez najmniejszych oporów podjął decyzję aby ten program rozszerzyć i przeznaczyć ponad 80 mln zł. Już 5 000 złotych dedykowane dla każdej jednostki OSP, która oczywiście złoży wniosek, która będzie o to aplikowała, tak aby bezpośrednio te środki finansowe zostały przez druhów ochotników tak spożytkowane jak to jest potrzebne w danych jednostkach. Myślę, że to jest największą wartością tego programu - profilaktyka przeciwpożarowa, bo życie ludzkie jest bezcenne – powiedziała Możdżanowska.

W uroczystości udział wzięli również senator Łukasz Mikołajczyk, Wicestarosta Alicja Śniegocka, Katarzyna Sójka, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrzeszowskiego oraz Wojciech Grabarek, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie. Wszyscy jednogłośnie gratulowali strażakom z Gminy Kępno w pozyskaniu dotacji.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl