22 maja 2019, 17:49

Teraz

13°

Fakty

A A A

KĘPNO: Radni pytali o bieg uliczny i pensje prezesów

Wysoka pensja prezesów gminnych spółek, odwołanie biegu ulicznego, nowe mieszkania komunalne i problem z motocyklistami - to najciekawsze tematy, które poruszono podczas czwartkowej sesji Rady Miasta i Gminy Kępno.

Radni większością głosów przyjęli wszystkie projekty uchwał, które przygotowano. Uchwalono Gminny Programu Wspierania Rodziny na lata 2019- 2021, a także projekt w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania na lata 2019-2023. Sprawa dotyczy rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”.

Radny Eugeniusz Przybył zapytał o wysokości pensji prezesów spółek Gminy Kępno. To nawiązanie do wcześniejszej interpelacji, w sprawie wysokości wynagrodzeń, o których zrobiło się bardzo głośno po doniesieniach medialnych. - Czy prezesi muszą czy mogą otrzymać tak wysokie wynagrodzenie? To jest obligatoryjne z ustawy, czy nie? - pytał radny Przybył.

Odpowiedź uzyska pisemnie, podobnie jak radny Maciej Baciński, który złożył zapytanie do burmistrza Kępna, dlaczego gmina zrezygnowała z organizacji Biegu Ulicznego, który miał się odbyć 1 maja. - To była największa impreza masowa, propagująca wśród mieszkańców naszej gminy, zdrowy tryb życia. Skupiała ona na starcie kilkuset zawodników. Na stałe ta impreza była wpisana w kalendarzu największych imprez biegowych w Polsce. Jako jeden ze współtwórców tej imprezy żałuję, że z niej zrezygnowano. Była ona organizowana przy bardzo niskich nakładach finansowych, a jednocześnie tak bardzo promowała naszą gminę - mówił Maciej Baciński.

Burmistrza Piotra Psikusa nie było na sesji, ale o powody rezygnacji z biegu pytał także radny Marcin Tyc, dlatego o wyjaśnienia poproszono Karolinę Pilarczyk-Dworaczyńską. - Nie jest powiedziane, że zawsze, każdego roku muszą odbywać się dwa biegi. (…) Mamy porównanie organizacji imprez biegowych w maju i listopadzie i będziemy mogli sparametryzować w zakresie kwot, oglądalności i udziału osób. Nie demonizowałabym porównania tego z imprezą listopadową. Właściciel ma prawo wybrać ile tych imprez będzie w roku i kiedy będą się odbywały. Impreza biegowa będzie się odbywała 11 listopada - odpowiedziała prezes spółki „Projekt Kępno”.

Radny Paweł Jański pytał komendanta kępińskiej policji o możliwość interwencji w sprawie głośnych motocykli, które w okresie wiosenno-letnim często dają się we znaki mieszkańcom centrum Kępna. - Jaka jest możliwość uniknięcia hałasu, jaki powodują motocykle i skutery? - pytał radny Jański. - Zachęcam kolejny raz do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tam można zaznaczyć problem, a my mamy pięć dni na zweryfikować zgłoszenie. Jeżeli chodzi o takie sprawy jak głośne motocykle, to możecie państwo zgłaszać to i nie ma problemu, żeby patrole zostały w te miejsca rozlokowane - odpowiedział mł. insp. Robert Ciesielski.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl