11 kwietnia 2021, 18:47

Teraz

14°

Fakty

A A A

KĘPNO: Radni pytali o wycinkę 110 drzew na ul. Dworcowej

Podczas sesji Rady Powiatu Kępińskiego poruszono temat wycinki drzew na ul. Dworcowej. Podczas modernizacji drogi wyciętych zostanie około 110 drzew.

W lutym Radio SUD informowało (link do artykułu poniżej), że przy okazji wyczekiwanej inwestycji znacznie ucierpi drzewostan na ul. Dworcowej. Temat wywołał sporo kontrowersji i pytań, czy inwestycji nie można było zrealizować, tak aby jak najmniej ucierpiało środowisko? - Jakie są problemy jeżeli chodzi o wycinkę drzew. Może nas pan poinformować, czy może osiągnięto już porozumienie? - pytał radny Włodzimierz Mazurkiewicz.

- Z początku inwestycja nie zakładała wycięcia tak znaczącej ilości drzew, zwłaszcza tych znajdujących od strony ul. Przemysłowej. Zweryfikowano to, gdy na teren wszedł geodeta - mówił Robert Kieruzal. - Panie starosto, nie wiem co tutaj geodeta nie jest winny, bowiem geodeta wytycza chodniki i ulice zgodnie z projektem. Projekty akceptuje inwestor czyli starosta. To pan wybiera projektanta jako inwestor, więc cała praprzyczyna jest po stronie starostwa - ripostował radny Solecki.

Starosta podkreślał, że zmieniają się przepisy. Kiedyś można było chodniki budować o szerokości 1,5 metra a teraz minimum 2 metrów. Pierwotnie zakładano wycinkę około 80 drzew (45 bezpośrednio przy parkingu), przy odcinku dojazdowym do PKP od strony centrum miasta. Kontrowersje wywołuje dodatkowa wycinka 30 drzew od dworca PKP do ul. Przemysłowej.

- Dlaczego idzie się najprostrzą drogą i drzewa należy według starostwa wyciąć, a nie szuka się innych rozwiązań? Dlaczego zaakceptowano taki projekt? - pytał radny Solecki.

- W trakcie prac okazało się, że drzewa których pierwotnie nie przewidziano do wycinki, bezpośrednio przypadają na krawężnik ścieżkę pieszo-rowerową. Musielibyśmy zawężać od 70 cm do 1 metra ścieżkę, aby drzewa mogły pozostać. Te drzewa są pochylone w kierunku torowiska i korzenie podnosiłyby nam drogę - wyjaśniał Jerzy Dobrzyński, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.

Zdaniem radnego Mazurkiewicza, nie jest to żadne wytłumaczenie, bo drzewa razem z ich korzeniami rosły już tam, gdy tę drogę projektowano. Starosta odbił piłeczkę jeszcze dalej. - Dokumentacja techniczna była sporządzana jeszcze w poprzedniej kadencji. Teraz tylko aktualizowaliśmy kosztorys inwestycji. Więc nie mogę powiedzieć, czy została ona wykonana dobrze czy źle - mówił starosta.

- Nie jestem jakimś szalonym ekologiem, który bezmyślnie walczy o coś. Jednak widziałem już wiele rzeczy: ścieżki pieszo-rowerowe, gdzie z jednej strony była ścieżka dla rowerów, z drugiej dla pieszego, a w środku rosło drzewo. Rozwiązań jest bardzo wiele, ale musi być odpowiednia wola - dodał Michał Solecki.

- Przed nami jest jeszcze ogrom inwestycji drogowych gdzie takich sytuacji może być więcej - zapowiedział starosta Kieruzal.

Materiał o wycince drzew: https://www.radiosud.pl/fakty/kepno-przy-okazji-remontu-ul-dworcowej-zostana-wyciete-prawie-wszystkie-drzewa-18369

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl