27 listopada 2021, 00:15

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Razem oddali hołd powstańcom warszawskim

Hołd powstańcom warszawskim oddali wczoraj także ostrzeszowscy harcerze. Co godne podkreślenia, związani zarówno z ZHR, jak i ZHP. W godzinę „W” zebrali się pod pomnikiem harcerskiej lilijki, ułożyli ze zniczy znak Polski Walczącej, a następnie stanęli we wspólnym kręgu, by zaśpiewać powstańcze piosenki i odmówić modlitwę w intencji poległych w obronie stolicy.

Skromną uroczystość zorganizował Ostrzeszowski Obwód ZHR. Jak przyznaje drużynowy 4 Drużyny Wędrowników Marcin Pluta, decyzja zapadła spontanicznie.
-Co roku tego nie robimy, ponieważ zwykle 1 sierpnia jesteśmy na obozie. W tym roku nie jesteśmy na obozie ze względu na Światowe Dni Młodzieży, spora część drużynowych i instruktorów jest jeszcze w Krakowie. Ja wróciłem nocnym pociągiem, tylko po to, żeby tutaj być. Wydawało nam się, że skoro jesteśmy w mieście, a nie na obozie to musimy zrobić coś z okazji 1 sierpnia. Konkretna decyzja zapadła rano, zupełnie spontanicznie, żeby się spotkać, pośpiewać piosenki, pomodlić się, złożyć znicze i kwiaty.
Organizatorzy wyrazili radość, że zaproszenie do wspólnego obchodzenia tak doniosłej rocznicy przyjęli przedstawiciele bratniej organizacji.
-Myślę, że ten podział jest mniejszy niż się wydaje – uważa M. Pluta – Na Światowych Dniach Młodzieży obie nasze organizacje i inne pomniejsze stowarzyszenia harcerskie fantastycznie razem współpracowały. Myślę, że my także jesteśmy w stanie to robić, jesteśmy na to gotowi i cały czas to robimy, choć być może nie afiszując się z tym aż tak mocno.
W podobnym tonie wypowiadał się druh Bogdan Małecki, reprezentujący 3 Drużynę Harcerską im. Powstańców Wielkopolskich przy Gimnazjum w Mikstacie Bogdan Małecki.
-Druhny i druhowie, jesteśmy razem i bądźmy razem. To nie ważne jak się nazywamy. Ważne, że widzimy wspólny cel naszych działań. Róbmy tak, jak dzisiaj. Podajmy sobie ręce, zwiążmy krąg, a jeżeli zachodzi potrzeba, siądźmy przy wspólnym ogniu.
Dodajmy, że za sprawą harcerzy symbol Polski Walczącej pojawił się w poniedziałek także na wzniesieniu Bałczyna. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl