15 maja 2021, 19:20

Teraz

15°

Fakty

A A A

REGION: 4 ognisko ptasiej grypy. 5 tys. sztuk gęsi do utylizacji

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie poinformował o wyznaczeniu czwartego ogniska HPAI w powiecie kępińskim, gminie Kępno w miejscowości Kierzenko.

Ognisko HPAI podtyp H5N8 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 3 maja br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. HPAI, tj. PIWet-PIB w Puławach.

W ognisku choroby utrzymywano ok. 5 tysiące gęsi. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko HPAI, wdrożone zostały procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Drób poddany będzie zabiciu i utylizacji a gospodarstwo wstępnej dezynfekcji.

Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii po raz kolejny apeluje do wszystkich hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu oraz spełnianie wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków a zwłaszcza powstrzymania się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz kurników i zabezpieczenia drobiu przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami.

Autor: wieruszow@radiosud.pl