20 maja 2024, 18:11

Teraz

21°

Fakty

A A A

REGION: Dopłaty dla rolników z PROW

ARiMR przyjmuje wnioski na dopłaty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Od 13 marca do 11 kwietnia trwa nabór na wnioski o premię w wysokości 100 tys. zł na działalność pozarolniczą.
- Jeżeli rolnik chce zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, lub dodatkowo rozpocząć działalność gospodarczą może otrzymać premię 100 tys. złotych. Wiążę się to jednak z tym, że wcześniej przez 2 lata trzeba być płatnikiem KRUS i trzeba przejść na okres 5 lat do ZUS - przyznał kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kępnie, Marek Potarzycki.
To nie jedyne dopłaty jakie czekają na rolników w najbliższym czasie. 30 marca rusza nabór na wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw. Jest to też forma premii wypłacana w dwóch ratach: 80% w pierwszej i 20% w drugiej racie, w sumie 60 tys. zł. Nabór wniosków potrwa do 28 kwietnia.
Jak przypomina kierownik Biura Powiatowego Marek Potarzycki, na początku kwietnia, wzorem lat ubiegłych rusza nabór wniosków do programu "Młody Rolnik". Na wnioskodawców czeka 100 tys. złotych wypłacane w dwóch ratach.
- Ten program cieszy się na terenie naszego powiatu dużym powodzeniem. Co roku składanych jest ok 15 wniosków - przyznał Marek Potarzycki.
Dodatkowo w ramach PROW w czerwcu tego roku ruszy nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. W tym przepadku będzie to dotyczyło dużych gospodarstw i dużych projektów, co wiążę się także z dużymi dopłatami. W ubiegłym roku właśnie na modernizację gospodarstw rolnych w ramach PROW złożono w naszym powiecie 60 wniosków.

Autor: