6 lipca 2022, 13:11

Teraz

18°

Fakty

A A A

REGION: Kaskadowe pomiary prędkości

Zamierzamy wykorzystać kaskadowy pomiar prędkości. Będą to działania, w które włączą się ościenne komendy z Wielunia oraz Kępna. Co jakiś czas będziemy zwracać jeszcze większą uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy po lokalnych drogach – zapowiada komendant KPP w Wieruszowie insp. Dariusz Partyka. Z szefem lokalnej Policji rozmawiamy o podejmowanych działaniach, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w powiecie wieruszowskim.

Jest pan komendantem od niedawna. Jaki był początek?

Zaczęliśmy od analizy bezpieczeństwa, sprawdzaliśmy gdzie są problemy związane z ruchem drogowym. Zauważyliśmy pewien problem na drodze S8 i doprowadziliśmy do spotkania z GDDKiA. Na odcinku w gminie Sokolniki będą zamontowane tzw. oczka z odblaskami. Prowadziliśmy działania na MOP-ie dla kierowców. Informowaliśmy o zachowaniu bezpieczeństwa, rozdawaliśmy ulotki. Chcemy się skupić oczywiście na miejscach, gdzie przebywają mieszkańcy tego powiatu.

Powstał zespół, który będzie badał miejsca w których dochodzi do wypadków.

Wszystko po to, by poprawić infrastrukturę, oznakowanie czy oświetlenie. Nie tak dawno w Starostwie Powiatowym w Wieruszowie rozmawialiśmy także o ul. Bolesławieckiej. To miejsce, gdzie zlokalizowanych jest kilka dużych zakładów i należało pomyśleć o nowej organizacji ruchu. Prowadzimy szereg innych akcji. I tak np. dzisiaj przeprowadziliśmy akcję „Trzeźwy Poranek” a wczoraj mieliśmy działania „Andrzejki”. W tym czasie przebadaliśmy ponad 500 osób na zawartość alkoholu. I na szczęście okazało się, że wszyscy jechali trzeźwi. Cały czas będziemy kontrolować też to czy kierowcy zapinają pasy, przewożą dzieci w fotelikach i czy prowadząc pojazdy pamiętamy, by nie rozmawiać przez telefon. Te wszystkie elementy wpływają na nasze bezpieczeństwo.

A co z niewłaściwym parkowaniem?

To kolejny element, na który wskazują mieszkańcy w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Prowadziliśmy już działania w okolicach wieruszowskiego targowiska. Wsparły nas siły łódzkiej prewencji. Oprócz informacji ustnych były przekazywane ulotki i gadżety z hasłem „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”.

Docierają do nas informacje o coraz częstszych kontrolach prędkości.

I to nie koniec. Zamierzamy wykorzystać kaskadowy pomiar prędkości. Będą to działania, w które włączą się ościenne komendy z Wielunia oraz Kępna. Co jakiś czas będziemy zwracać jeszcze większą uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy po lokalnych drogach. I tutaj od razu informuję i przestrzegam, że ktoś zwyczajnie może wpaść, bo skontroluje go za kilkaset metrów drugi albo trzeci patrol. Wciąż apelujemy do kierowców, aby jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami, tym bardziej że w okresie zimy mamy coraz gorsze warunki. Proszę nie odbierać tego, że tylko jesteśmy nastawieni na represję. Bardzo duży nacisk kładziemy na profilaktykę i informowanie społeczeństwa. Najpierw mówimy i przestrzegamy a dopiero później będziemy karać.

Gdzie zaplanowano kolejną akcję?

Będzie to w grudniu w okolicach jednego z kościołów. Na zakończenie mszy będę mówił o bezpieczeństwie, potem będziemy rozdawać elementy odblaskowe. To spotkanie będzie przeprowadzone przy współpracy z miejscową OSP i przedstawicielem samorządu, bo właśnie gmina Wieruszów funduje te odblaski.

Docieracie również do innych grup?

Oczywiście. Zamierzamy cały czas rozmawiać z Uniwersytetem III Wieku, domami opieki, Kołami Gospodyń Wiejskich. Cały czas odwiedzamy szkoły, gdzie oprócz cennych informacji rozdajemy elementy odblaskowe. Zamierzamy również sprawdzić czy dzieciaki przyjeżdżają do swoich szkół na rowerach wyposażonych w światła czy elementy odblaskowe. Za chwilę będą działania „Mikołaj”, gdzie razem z dzieciakami zaplanowaliśmy kontrole drogowe.

Podobno zamierzacie wysyłać smsy do mieszkańców?

Z tego co wiem w woj. łódzkim jeszcze chyba nikt z tego nie korzystał. Będzie się to odbywało przy współpracy z lokalnymi samorządami. W przypadku np. nagłej zmiany warunków pogodowych przekażemy informację z ostrzeżeniem. Takie komunikaty dotrą do wszystkich osób, które są zarejestrowane w gminnych systemach. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z tej możliwości kontaktu.

Autor: wieruszow@radiosud.pl