14 lipca 2024, 07:23

Teraz

17°

Fakty

A A A

REGION: Mieszkanka powiatu wieruszowskiego oszukana metodą na BLIK-a

Dyżurny wieruszowskiej komendy przyjął zgłoszenie na temat oszustwa dokonanego za pomocą internetu. Niestety pokrzywdzona przekazała osobie podającej się za pracownika banku dane w postaci kodu blik, tracąc w ten sposób 2 tys. zł. 


Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Weryfikujmy dokładnie informację otrzymywane przez osoby podające się za pracowników banków. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i wypłacają nasze ciężko zarobione pieniądze.


Przekonała się o tym mieszkanka powiatu wieruszowskiego, która 23 maja 2023 roku zgłosiła, że otrzymała telefon od pracownika banku z informacją o próbie zaciągnięcia kredytu na jej dane. Kobieta zweryfikowała numer telefonu, z którego otrzymała połączenie i zgadzał się on z centralą jej banku. Dalej sprawca informował kobietę by zabezpieczyła pieniądze na swoim koncie poprzez przelanie środków na tak zwane „konto techniczne”. Poszkodowana postępowała zgodnie z instrukcjami sprawcy, zalogowała się na swoje konto, po czym wygenerowała kod blik i przekazała go osobie podającej się za pracownika banku. Jak się okazało, z konta pokrzywdzonej została wypłacona kwota 2 tys. zł w jednym z bankomatów na terenie województwa dolnośląskiego.


- Apelujemy o więcej zdrowego rozsądku i ostrożności podczas internetowych transakcji. Absolutnie nigdy nie należy przekazywać kodów BLIK, nr karty, pinów i innych danych niezbędnych do logowania na internetowym rachunku bankowym. W ten sposób umożliwiamy sprawcom dostęp do rachunku bankowego, tak jak właścicielowi - przekazał asp. Piotr Siemicki z KPP.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl