4 czerwca 2020, 15:22

Teraz

20°

Fakty

A A A

REGION: Ogień Pokoju od Byczyny przez Łękę Opatowską, Bolesławiec, Wieruszów i Torzeniec

– To chyba pierwsze takie, a więc historyczne spotkanie, że przy jednym stole mamy wójtów i burmistrzów z opolskiego, wielkopolskiego i łódzkiego – zauważył wójt gminy Łęka Opatowska, Adam Kopis.

We wtorek w gabinecie burmistrza Wieruszowa spotkali się włodarze Byczyny, Bolesławca, Łęki Opatowskiej, Wieruszowa i Doruchowa, po propozycji Pawła Grzesiaka, aby 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej uczcić Biegiem Pokoju Ponad Granicami.

Ustalono, że 1 września 2019 roku o pamiętnej godzinie 4.40, wyruszy z Byczyny sztafeta niosąca Ogień Pokoju od najstarszego mieszkańca tej gminy. Ogień, dzięki biegaczom, przemierzy tereny wspomnianej gminy Byczyna, gminy Bolesławiec, Łęka Opatowska, Wieruszów, aż dotrze do Torzeńca w gminie Doruchów, gdzie pochodnia zostanie przekazana tamtejszemu najstarszemu mieszkańcowi, który odpali znicze przy ścianie stodoły pod którą 2 września 1939 roku odbyły się egzekucje wehrmachtu na Polakach.

W biegu może wziąć udział każdy mieszkaniec. Niebawem na stronach wieruszowskiego Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji pojawi się możliwość zapisów. Oprócz tego wydarzenia, w tym samym dniu, na wieruszowskim zamczysku team Bogdana Bryłki i Karola Polaka organizuje Mega Spot – rokroczną imprezę motoryzacyjną, na której tym razem pojawią się wozy wojskowe i stoiska z militariami. Dzień później, 2 września, po uroczystościach pod wyszanowskim Pomnikiem Pamięci, z tejże miejscowości wyruszy marsz do Torzeńca, gdzie odprawione zostanie nabożeństwo i gdzie uczczone zostaną Ofiary II wojny światowej. Na wydarzenia serdecznie zapraszamy wszystkich naszych Mieszkańców i ich Gości.

źródło UM w Wieruszowie

Autor: wieruszow@radiosud.pl