19 sierpnia 2026, 00:44

Teraz

14°

Fakty

A A A

REGION: Opłakany stan Prosny w Wieruszowie

Mieszkańcy Wieruszowa z niepokojem obserwują stan Prosny na miejskim odcinku rzeki. W wyniku awarii stawideł małej elektrowni wodnej oraz konieczności przeprowadzenia prac remontowych poziom  wody został znacznie obniżony. Odsłonięte dno i niemal wyschnięte koryto zaskoczyły wielu przechodniów, którzy zatrzymują się na moście, by zobaczyć niecodzienny widok. 


Jak poinformował burmistrz Wieruszowa Rafał Przybył, po ustaleniach dotyczących przyczyn obecnego stanu rzeki samorząd otrzymał wyjaśnienia od zarządcy wód, czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.


- Po ustaleniach dotyczących obecnego, tragicznego stanu rzeki Prosny na jej miejskim odcinku, wreszcie otrzymaliśmy odpowiedź od zarządcy, czyli RZGW - przekazał burmistrz.


Z przesłanej  wiadomości wynika, że 17 lipca zarządca poinformował o planowanym obniżeniu poziomu piętrzenia.


"Informuję, że z dniem 20.07.2026 r. obniżam sukcesywnie poziom piętrzenia rzeki Prosny, by 23.07.2026 r. było można przystąpić do remontu stawidła i turbiny w MEW Wieruszów" – napisano w korespondencji. 


Obniżenie poziomu wody ma umożliwić przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych przy urządzeniach elektrowni wodnej. Na razie nie podano, jak długo potrwają roboty ani kiedy poziom wody w Prośnie wróci do normy. Obecny widok rzeki wywołuje jednak duże poruszenie wśród mieszkańców, którzy zwracają uwagę na fatalną kondycję miejskiego odcinka Prosny.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl