23 lipca 2019, 16:16

Teraz

23°

Fakty

A A A

REGION: Ósmoklasiści piszą egzaminy mimo dalszego strajku

Dla ponad 377 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych o godzinie 9:00 rozpoczęły się w poniedziałek egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia uczniowie podeszli do egzaminu z języka polskiego. Poniedziałek jest jednocześnie ósmym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

W Gminie Kępno strajkują nadal nauczyciele prawie wszystkich szkół podstawowych (tylko w szkole w Myjomicach żaden nauczyciel nie wpisał się na listę strajkową i w tej szkole strajk jest zawieszony), jednak egzaminy przebiegać będą zgodnie z harmonogramem. - W naszej szkole do egzaminów przystąpi 45 uczniów i odbywać będą normalnie przez trzy dni - powiedziała Radiu SUD Roma Muszyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr. 1 w Kępnie. Nie oznacza to końca protestu nauczycieli. - Strajk jest w szkole, jednak przy egzaminach są osoby, które akurat nie strajkują. Nie wiem jak długo potrwa nasz protest - dodała dyrektor Muszyńska. W Gminie Kępno od dzisiaj pracują prawie wszystkie oddziały przedszkolne.

Przedszkola udało się uruchomić także w Gminie Trzcinica, jednak nauczyciele protestują nadal. - Egzaminy gimnazjalne odbywały się u nas bez zakłóceń. Teraz podobnie jest z egzaminami w klasach ósmych szkół podstawowych, natomiast strajk przyjął formę strajku rotacyjnego. Dzisiaj rano rozmawiałem z przewodniczącą ZNP i udało się także od dzisiaj uruchomić zajęcia w przedszkolach - poinformował Radio SUD wójt Grzegorz Hadzik.

W Mroczeniu nauczyciele protestują nadal. - Nauczyciele są zdeterminowani i starają się walczyć o godność pracy nauczyciela i na chwilę obecną komitet strajkowy dalej prowadzi akcję protestacyjną - przyznał dyrektor szkoły Andrzej Tyra. Egzaminy ósmoklasistów w Mroczeniu odbywają się bez zakłóceń.

Oprócz LO nr 1 w Kępnie, protestują nadal wszystkie pozostałe szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Kępińskiego. W ZSP nr 1 strajk przyjął formę rotacyjną, dzięki temu maturzyści mogą odetchnąć z ulgą. - Dzisiaj już duża grupa nauczycieli pracuje, odbywają się zajęcia. Każda klasa ma zajęcia z nauczycielem. Do tej pory mieliśmy łączone grupy. Mam nadzieję, że wystawienie ocen nie jest zagrożone - mówi dyrektor ZSP nr 1 Bogumiła Drobina. Wystawione oceny musi zaaprobować Rada Pedagogiczna, a ta musi zebrać kworum.

Zajęcia w ogóle nie odbywają się w ZSP nr 2, gdzie protest trwa nadal. - Żadne zajęcia się nie odbywają, bo nie ma w ogóle młodzieży w szkole - poinformował dyrektor szkoły Andrzej Kowalczyk. W tej szkole egzaminy maturalne są zagrożone.

Protestują także nauczyciele w ZSS w Słupi pod Kępnem. - Odbywają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla tych dzieci, które nie mogą zostać w domu, bo nie ma dla nich opieki. Wysłaliśmy taką informację do rodziców i kilkoro dzieci uczestniczy w takich zajęciach - powiedziała Beata Lebek, dyrektor tej placówki. Nie było problemów z przeprowadzeniem egzaminów. - W klasie ósmej mamy dwoje uczniów, którzy przystąpili dzisiaj do egzaminu. Udało się zebrać komisję z katechety i osoby z innej szkoły, dlatego egzaminy odbywają się normalnie - dodała Lebek.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl