15 maja 2021, 19:43

Teraz

15°

Fakty

A A A

REGION: Ostatnie pożegnanie prałata Szkaradkiewicza

12 kwietnia w Kościele Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu odbyło się ostatnie pożegnanie księdza prałata Stefana Szkaradkiewicza, wieloletniego proboszcza Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył Biskup Kaliski Damian Bryl. Ks. S. Szkaradkiewicz święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1967 roku w Archikatedrze Poznańskiej z rąk Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Jako wikariusz pełnił posługę kolejno w: Drawsku nad Notecią, Zaniemyślu, Chodzieży i Poznaniu. W 1982 roku, już jako proboszcz, objął parafię pw. Św. Andrzeja Apostoła w Iłówcu, a dwa lata później tę samą funkcję powierzono mu w Ostrzeszowie. od 1995 roku był Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Józefa w Kaliszu, od 2012 roku – Kanonikiem Gremialnym tejże Kapituły, a od 2014 roku – Prałatem Papieskim. Podczas uroczystej mszy świętej z okazji złotego jubileuszu przyjęcia święceń kapłańskich odebrał medal „Pro Patria” za szerzenie patriotyzmu na ziemi ostrzeszowskiej. Przeszedł na emeryturę w lipcu 2018 roku roku i spędzał ją w Poznaniu. Zmarł 7 kwietnia w wieku 77 lat.
- Dziękujmy za te wszystkie dzieła, które stały się dzięki niemu w Ostrzeszowie i innych miejscach - mówił Biskup Kaliski D. Bryl. - Wspominajmy dzisiaj księdza prałata, dziękujmy za niego i prośmy, aby dobry Bóg przyjął jego, jego życie, jego pracę, a także cierpienia, szczególnie ostatniego czasu, jako miłą Bogu ofiarę.
W nabożeństwie uczestniczyła delegacja mieszkańców i duszpasterzy z Ostrzeszowa, w tym ks. Piotr Kowalek, proboszcz Parafii Świętej Jadwigi Królowej.
- Osobiście jako ministrant, a potem kleryk i kapłan widziałem oddanie Chrystusowi mojego proboszcza – wspominał. - Wiedziałem, że do niego zawsze można przyjść, że zawsze można powiedzieć o swoich radościach i troskach a on zawsze zapewniał, że jest ze mną, że się modli.
Głos zabrał także ks. Leszek Szkopek, następca ks. prałata S. Szkaradkiewicza na stanowisku proboszcza  Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie.
- Kiedy przyszedłem jako proboszcz do tej wspólnoty to jedno, o co nie musiałem się martwić to, że będą ludzie. Bardzo wiele osób na mszy świętej, bardzo wiele rozdzielanych komunii świętych.
Świętej pamięci ks. prałat S. Szkaradkiewicz spoczął na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl