8 marca 2021, 00:44

Teraz

Fakty

A A A

REGION: Park w Galewicach doczeka się rewitalizacji?

Zabytkowy Park Czapskich w Galewicach może doczekać się rewitalizacji. Miejsce to ma stać się areną spotkań i wieczornych spacerów. Gmina ogłosiła właśnie zapytanie związane z opracowaniem kompleksowej dokumentacji projektowo - kosztorysowej, związanej z zagospodarowaniem przestrzeni.

- Chcemy zagospodarować ten przepiękny park, który ma ponad 4 hektary - mówił nam na miejscu wójt Piotr Kołodziej. - Dzisiaj ukazało się zapytanie ofertowe na przygotowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni. Chcemy zrobić bazę edukacyjną, poprawić alejki, oświetlenie. Chcemy bardziej pokazać przyrodę, która w tym parku się znajduje. W skład tego będą wchodziły nowe nasadzenia, usunięcie też niektórych drzew. Mamy nadzieję, że już niedługo park będzie jeszcze bardziej błyszczał i będzie jeszcze lepszą wizytówką Galewic.

Jakiekolwiek prace będą musiały być uzgodnione z konserwatorem zabytków. Wójt tłumaczy, że nie da się dokładnie powiedzieć, kiedy inwestycja mogłaby zostać wcielona w życie. Kluczowe będzie zewnętrzne wsparcie finansowe. - Są teraz nabory, gdzie można składać takie wnioski związane z przywróceniem do życia parków poprzez utworzenie baz edukacyjnych. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się złożyć wniosek w ramach takiego naboru i niebawem środki pozyskać, przywrócić park do świetności.

Tak jak podczas okresu bożonarodzeniowego wabikiem dla mieszkańców była świąteczna iluminacja, latem tego rodzaju magnesem może być fontanna. - Jest w koncepcji zawarta możliwość utworzenia fontanny w stawku, który znajduje się w parku - zdradza Kołodziej. - Chcemy ten stawek wyczyścić, podświetlić, żeby park był nie tylko przyjemny za dnia, ale także bardzo przyjemny wieczorami i w nocy, żeby był też takim miejscem, gdzie można się spotkać, pospacerować w romantycznej i miłej atmosferze.

Samorząd jednocześnie ma na uwadze zagospodarowanie znajdującego się w parku dworku. Już wcześniej wspominano, że ma to być miejsce spotkań przy kawie.

Autor: wieruszow@radiosud.pl