8 grudnia 2024, 20:39

Teraz

Fakty

A A A

REGION: Pieniądze dla KGW

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH - Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe

Obecnie funkcjonuje około 26,5 tysiąca Kół Gospodyń Wiejskich powstałych w ramach Kółek Rolniczych ( ustawa z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników Dz.U. z 1982 roku, Nr32, poz. 217) oraz kilka tysięcy powstałych po 2004 roku jako Stowarzyszenia.

KGW pilnie potrzebują osobowości prawnej. Obecnie nie mają możliwości, by aplikować po dotacje, środki finansowe na bieżącą działalność i rozwój. Częstokroć nawet samorządy nie mogą udzielić/rozliczyć wsparcia finansowego udzielanego KGW. W mediach zaś były opisywane absurdalne kontrole skarbowe prowadzone podczas festynów organizowanych przez KGW.

Pełnomocnik rządu ds. MSP oraz ARMIR - jako instytucje wspierające w bieżących działaniach i rozwoju aktywności KGW - opieka, wsparcie, pełna koordynacja - proces rejestracji, bieżącej działalność, wsparcie finansowe na działalność i rozwój, stałe programy finansowe, rozwój działalności gospodarczej na obszarach wiejskich

Dalsze planowane działania Pełnomocnika ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw w zakresie KGW - Karta KGW, Krajowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich/współpraca międzynarodowa KGW

Po wejściu w życie ustawy i rejestracji koła gospodyń wiejskich zostaną w pełni samorządnymi organizacjami mieszkańców wsi, niezależnymi m.in. od kółek rolniczych oraz od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
- Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe:

osobowość prawna - wpis do Krajowego Rejestru KGW
zerowe koszty rejestracji (przykładowe koszty rejestracji w KRS dla stowarzyszenia z działalnością gospodarczą to 600zł)
dochody KGW przeznaczone na działalność statutową bez podatku CIT, uproszczona ewidencja przychodów i rozchodów , bez obowiązku kasy fiskalnej, zwolnienie z podatku VAT, , , możliwość otrzymywania pomocy finansowej ()
możliwość prowadzenia działalności gospodarczej
możliwość zakładania związków kół gospodyń wiejskich (min. dwa koła)
dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej - działalność KGW
zapewnione wsparcie pełnomocników do spraw kół gospodyń wiejskich w Biurach Powiatowych ARMiR-u
wsparcie finansowe na działalność statutową - (3-5 TYS ZŁ w zależności od liczby członkiń) - MIIR; oraz stałe programy/ możliwość ubiegania się w ramach konkursów, środki europejskie, wsparcie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich - Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju/ Pełnomocnik Rządu ds. MSP,
współpraca Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju
opieka pełnomocnika do spraw KGW w biurach powiatowych oraz Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
nadzór nad działalnością kół gospodyń wiejskich sprawuje Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
kierownicy biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewniają wsparcie przy tworzeniu i prowadzeniu kół gospodyń wiejskich, w tym przez powołanie w ramach kierowanych przez siebie biur pełnomocników do spraw kół gospodyń wiejskich.
Minimum formalności i obciążeń administracyjnych - w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy koło gospodyń wiejskich może otrzymać z budżetu państwa pomoc finansową przeznaczoną na realizację zadań
REJESTRACJA - PROSTA - szybko - łatwa i skuteczna.
Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło gospodyń wiejskich, które korzystać będzie w pełni z nowej ustawy o KGW. Koło gospodyń wiejskich (KGW) może założyć co najmniej 10 osób, które ukończyły 18 lat i których miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła. W działalność koła mogą angażować się także osoby, które ukończyły 13 lat i uzyskają zgodę rodziców lub innych opiekunów; będą mogły również tworzyć młodzieżowe i dziecięce struktury wspierające KGW.

Założycielki koła będą miały obowiązek uchwalić statut koła oraz wybrać komitet założycielski, który będzie odpowiedzialny za rejestrację koła.

Koło uzyskuje osobowość prawną w momencie wpisania KGW do rejestru. Komitet założycielski danego KGW składa wniosek o wpis wraz z oświadczeniem o przyjęciu wzorcowego statutu do biura powiatowego ARiMR.

Koło gospodyń wiejskich może działać na podstawie wzorcowego statutu, którego treść określa załącznik do ustawy. W każdym czasie koło gospodyń wiejskich działające na podstawie wzorcowego statutu może przyjąć własny statut, zgodny z wymogami określonymi w ustawie

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokonuje, w drodze decyzji, wpisu koła gospodyń wiejskich do rejestru po stwierdzeniu, że statut koła jest zgodny z przepisami prawa i założyciele koła spełniają wymagania określone w ustawie oraz w rejestrze nie dokonano wpisu koła z siedzibą w tej samej wsi. Do wydania decyzji o wpisie do rejestru Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może upoważnić kierowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych ze względu na siedzibę koła..

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po dokonaniu wpisu, wydaje zaświadczenie o wpisaniu koła do rejestru.

Nazwa koła gospodyń wiejskich odróżnia tworzone koło od innych kół, w szczególności przez odniesienie się do terenu działalności koła.

Terenem działalności koła gospodyń wiejskich może być jedna wieś, ale może to być również kilka wsi. Swoje zadania w ramach działalności KGW może wykonywać także poza terenem swojej działalności, w tym na terytorium całej Polski i za granicą.

Koło gospodyń wiejskich do dnia 28 lutego każdego roku zgłasza do rejestru listę członków koła według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, wraz z oświadczeniami członków koła o stałym zamieszkiwaniu na obszarze wsi będącej terenem działalności koła. Obowiązek ten nie dotyczy kół, w których od 31 grudnia roku poprzedniego nie nastąpiły zmiany w składzie osobowym.

Tradycja KGW w naszych małych ojczyznach - kto/kiedy może zarejestrować KGW w ARiMR?

Aby dane koło gospodyń wiejskich działało na podstawie nowej ustawy musi zostać wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który będzie prowadzić Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obecnie działające KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH mają pierwszeństwo przez MIESIĄC.
W okresie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, koła gospodyń wiejskich działające na podstawie przepisów dotychczasowych, w szczególności na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. poz. 217, z późn. zm.4)) oraz na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2017 r. poz. 210 oraz z 2018 r. poz. 723), przy rejestracji w oparciu o przepisy niniejszej ustawy mają prawo pierwszeństwa przed kołami, które miałyby zostać utworzone na podstawie przepisów niniejszej usta-wy na terenie tych samych wsi.

Jeśli w ciągu miesiąca koło nie wystąpi o wpis do Krajowego Rejestru KGW, wówczas będzie ono mogło dalej działać na podstawie dotychczasowych przepisów, czyli Prawa o stowarzyszeniach lub ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników

DZIAŁALNOŚĆ KGW
Koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich; działającą na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet mieszkających na wsi oraz ich rodzin a także wspiera rozwój terenów wiejskich.

Koło gospodyń wiejskich może w szczególności:
prowadzić działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
prowadzić działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
wspierać rozwój przedsiębiorczości kobiet;
inicjować i prowadzić działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
upowszechniać i rozwijać formy współdziałania, gospodarowania i racjonalne metody prowadzenia gospodarstw domowych;
reprezentować interesy środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
rozwijać kulturę ludową, w tym w szczególności kulturę lokalną i regionalną

KGW będzie mogło zarabiać i otrzymywać dotacje
Ustawa przewiduje możliwość gromadzenia majątku i prowadzenia działalności gospodarczej przez koła gospodyń wiejskich.
Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z dotacji. Majątek KGW będzie mógł powstawać także ze składek członkowskich, dochodów z własnej działalności, w tym działalności gospodarczej czy z dochodów z majątku koła.Dochód z działalności KGW może być przeznaczony jedynie na realizację celów statutowych koła, za to nie może być przeznaczony do podziału między członkinie koła.

UPROSZCZONA EWIDENCJA PRZYCHODÓW I KOSZTÓW - ROZPORZĄDZENIE MF
W nowym prawie przewidziano możliwość prowadzenia przez koło uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Jednak, żeby z tej formy rozliczania z fiskusem skorzystać KGW musi spełnić łącznie 3 warunki.

Po pierwsze, KGW osiągnęło przychody wyłącznie:
z działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji,
ze sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywności regionalnej,
ze sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
z odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach;
Po drugie, w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, które wcześniej wymieniono, w wysokości do 100 000 zł. Po trzecie, koło nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego.

Autor: redakcja@radiosud.pl