8 czerwca 2023, 13:05

Teraz

23°

Fakty

A A A

REGION: RBS zamierza wprowadzić tarczę antyodsetkową

Rejonowy Bank Spółdzielczy od lutego będzie chciał wprowadzić zmiany, w których oprocentowanie będzie obniżone. - Ponieważ uważamy, że koszt kredytu już jest na tyle wysoki po tych 4 podwyżkach, że dalsze wzrastanie oprocentowania razem z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej przyniesie efekt odwrotny i znaczący spadek zainteresowania kredytami. Bank jest po to aby kredytów udzielać i aby rozwój lokalny jak najbardziej tutaj wspierać, aby klienci mogli realizować swoje inwestycje. 

RBS przewiduje promocje na kredyty mieszkaniowe, gotówkowe oraz inwestycyjne. - Ta oferta ma być na tyle atrakcyjna aby to wysokie oprocentowanie klientów nie zniechęcało. Tym bardziej trzeba powiedzieć tak, że na oprocentowanie trzeba patrzeć przez pryzmat inflacji, bo jeśli ona jest na poziomie 8 - 10%, oprocentowanie na poziomie 4 - 5%, to tak naprawdę patrząc na wartość pieniądza w czasie, ten kredyt i tak pomimo odsetek na wyższym poziomie jest niższy od poziomu inflacji, gdzie lepiej jest kupić towar czy zainwestować w mieszkanie, niż czekać aż ceny wzrosną, bo i tak trzeba będzie kupić po wyższych cenach. 

Tarcza dla nowych i obecnych klientów

Prezes Klimecki zapewnia, że zmiana ma dotknąć także klientów, którzy już spłacają swoje zobowiązania. - Prościej jest to przeprowadzić u klienta instytucjonalnego, ponieważ nie ma tutaj tej potrzeby informacyjnej, trudniej troszkę u klienta indywidualnego, niemniej jednak myślę, że w połowie lutego, nie chcę zdradzać szczegółów, taką tarczę antyodsetkową, która spowoduje, że odsetki z bieżących rat będą niższe wprowadzimy jako bank. Chcemy pokazać, że wypracowanym zyskiem, który będzie po podwyższonych odsetkach, podzielimy się z klientami. Bankowi nie zależy na bardzo wysokich odsetkach, bankowi zależy na tym aby klienci spłacali swoje kredyty i aby ten portfel kredytowy był utrzymywany w jak najlepszej jakości. 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl