15 maja 2021, 18:28

Teraz

15°

Fakty

A A A

REGION: W powiecie wieruszowskim powstanie Rodzinny Dom Pomocy Społecznej

W powiecie wieruszowskim niebawem zacznie funkcjonować Rodzinny Dom Pomocy Społecznej. Placówka ma być kontynuacją dla osób, które stają się pełnoletnie i muszą opuścić pieczę zastępczą. Czasem zdarza się, że wychowankowie z różnych przyczyn nie są w stanie żyć w stu procentach samodzielnie.

Od 20 lat budujemy i prowadzimy Rodzinne Domy Dziecka. Teraz jest ich już 19, w planie mamy otwarcie dwóch kolejnych. Dostrzegliśmy problem usamodzielnień, problem dzieci, które po wielu latach przebywania w pieczy zastępczej wchodzą w dorosłość - opowiada prezes fundacji Happy Kids, Aleksander Kartasiński. - My wspieramy ich cały czas, bo każde dziecko bezwzględnie na to zasługuje, czy ma 8, czy 28 lat, zawsze będziemy je wspierać. - Staramy się pomóc w pozyskaniu mieszkania, w znalezieniu pracy, po to, żeby stabilnie i bezpiecznie weszli w dorosłość. Jest jednak grupa dzieci, która niestety nie będzie mogła samodzielnie funkcjonować. W m.in. Rodzinnych Domach Dziecka przebywa wiele dzieci z dysfunkcjami, dzieci niepełnosprawnych, które nie trafią niestety w samodzielną dorosłość, a ich przyszłość jest związana tylko z Domem Pomocy Społecznej. Dla dzieci, które przebywają przez 15, 18, 20 lat w rodzinnej atmosferze, w Rodzinnym Domu Dziecka, nagle mają trafić do budynku, gdzie jest 500 osób, to dla nich jest to naprawdę koniec życia.

Fundacja Happy Kids prowadzi m.in. trzy rodzinne domy dziecka w Lubczynie, Sokolnikach oraz Czastarach. Póki co organizatorzy nie zdradzają dokładnej lokalizacji placówki.

Autor: wieruszow@radiosud.pl