13 sierpnia 2022, 03:06

Teraz

18°

Fakty

A A A

REGION: W szpitalu w Wieruszowie będzie oddział hospicyjny

Od 1 lutego w wieruszowskim szpitalu ma ruszyć oddział opieki paliatywnej i hospicyjnej w formie stacjonarnego hospicjum. Zarząd Powiatowego Centrum Medycznego złożył ofertę na postępowanie konkursowe. Szpital jest już po kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oddział ma zapewnić opiekę nad ludźmi obłożnie chorymi, którymi ciężko opiekować się właściwie w warunkach domowych. - Na początek złożyliśmy wniosek do NFZ na 10 łóżek – zdradza dr Małgorzata Ruczka, zastępca dyrektora ds. medycznych. - Dziś była komisja z NFZ, która sprawdzała i weryfikowała, czy jesteśmy na to przygotowani. W poniedziałek będzie otwarcie konkursu i poznamy wówczas bardziej konkretne decyzje.

Nowy oddział będzie mieścił się przy oddziale wewnętrznym. - Natomiast nie będzie to jego kosztem, bo to są zupełnie inne sale. Nie jest to zmniejszenie oddziału wewnętrznego, tylko jakby ciąg dalszy na tym samym piętrze – uzupełniła dr Ruczka.

W grudniu na potrzeby szpitala zakupiono m.in. koncentratory tlenu - dla oddziału pediatrycznego i hospicjum, materace przeciwodleżynowe dla oddziału chorób wewnętrznych i hospicjum), meble i wyposażenie dla hospicjum stacjonarnego, sprzęt medyczny dla oddziału chirurgii jednego dnia, lampę zabiegową dla poradni ginekologiczno-położniczej.

- Zamierzamy przyjmować pacjentów, którzy będą posiadali skierowanie na NFZ, co będzie dalej, czas pokaże – zapowiada dr Ruczka. - Dany lekarz wystawia takie skierowanie, jeżeli pacjent oczywiście spełnia określone wymogi. Chodzi o osoby z chorobami onkologicznymi w skrajnym stadium, których rodziny nie są w stanie zapewnić właściwych warunków leczenia w domu, bądź też osoby, które spełniają określone wymagania.

Autor: wieruszow@radiosud.pl