25 kwietnia 2024, 15:31

Teraz

10°

Fakty

A A A

REGION: Wieruszów nagradza Fotelem Niezależności

W 2021 roku w ramach obchodów 20. lecia działalności Fundacji Happy Kids, Urząd Miasta w Wieruszowie wspólnie z Fundacją będą wręczali „Fotele Niezależności”.

Pomysł na akcję charytatywną z Fotelem Niezależności w roli głównej nieprzypadkowo pojawił się w Wieruszowie – ten region jest zagłębiem meblarskim. Pierwszy został wykonany przez firmę Karlo Meble.

Fundusze pozyskiwane w trakcie głosowania na nominowanych w kolejnych edycjach, będą w całości przekazywane na wsparcie dla rodzinnych domów dziecka Fundacji.

Na naszym terenie działają trzy Rodzinne Domy Dziecka, prowadzone przez Fundację Happy Kids. Jest to fantastyczna fundacja, która, mówiąc wprost, wyciąga dzieciaki z tych wielkich „biduli” i tworzy im oczywiście namiastkę, ale tę lepszą namiastkę domu. Te pomysły popłynęły od Aleksandra Kartasińskiego, czyli prezesa fundacji, że chcielibyśmy zaangażować w to działanie ludzi, którzy są niezależni. „Fotel Niezależności” to pewnego rodzaju nagroda dla osób, które cechują się niezależnością. To jest też asumpt do dyskusji na temat, czy jesteśmy niezależni, w jakim stopniu jesteśmy niezależni, na czym ta niezależność polega – mówi burmistrz Wieruszowa Rafał Przybył.

Kapituła w składzie: Aleksander Kartasiński, Grażyna Jagodzińska, Patrycja Sikora, Zbigniew Kowalski, Sławomir Muturi i Rafał Przybył, jednogłośnie zadecydowała, że pierwszy Fotel otrzyma Janina Ochojska.

15 stycznia przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Wieruszowie, Fundacji Happy Kids oraz Rodzinny Dom Dziecka w Lubczynie przekazali Fotel Janinie Ochojskiej – szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej, europarlamentarzystce, która mimo różnych przeszkód, w tym zdrowotnych, jest osobą szczególnie niezależną

Ze względu na obecne warunki, przekazanie Fotela odbyło się to online, w biurze poselskim we Wrocławiu.

Fotel, który symbolizuje idee i pewien sposób działania, myślenia, funkcjonowania, który jest wzorem dla innych. Po to aby młodzi ludzie mogli uczyć się wyborów i samodzielności, mieli wolną wolę i szanować to jak to robić. Ta niezależność, jakkolwiek byśmy jej nie rozumieli jest bardzo istotna, a Pani działanie i działalność przez wszystkie te lata, które znamy, doskonale pokazuje jak niezależność pomaga realizować rzeczy wielkie, pomaga przełamywać bariery, przechodzić przez wszystkie przeszkody czy przeciwności losu, które nas spotykają – mówił prezes Fundacji Aleksander Kartasiński w laudacji.

Bardzo nam miło, że przyjęła Pani tą nominację i nagrodę, dlatego, że wierzymy święcie, że właśnie te maluchy, które są z nami, te dzieciaki, które za kilka lat wejdą w dorosłość będą mogły korzystać z tych doświadczeń i wzorców, które właśnie dzisiaj mogą obserwować – mówił prezes Fundacji.

Wyjątkowy projekt Fotela kryje w sobie również ukryty przekaz.

Oprócz biegunów, które pokazują różne możliwości spojrzenia na świat, mamy też diamenciki które obrazują te cechy charakteru człowieka, które właśnie wyróżniają go spośród innych. A Pani taką osobą jest – opisywał Fotel laureatce.

Janina Ochojska była poruszona wyborem jej osoby, a zwłaszcza ideą z tym związaną.

Dla osób niepełnosprawnych, zresztą myślę, że dla każdego człowieka, niezależność jest czymś niezwykle ważnym. Osoba niepełnosprawna potrzebuje tej niezależności jeszcze więcej. Warunki jakie stawia przed nim choroba wymagają większej uwagi o tą niezależność. Jako dziecko wszystko chciałam robić sama. Oczywiście nie zawsze dawałam sobie radę. Teraz w dorosłym życiu, pomimo, że jestem niezależna, pracuję, to w jakiś sposób jestem zależna jednak od pomocy drugiego człowieka. Myślę, że w tej niezależności bardzo ważne jest to, żeby pamiętać, że taka całkowita niezależność nie jest możliwa. Żyjemy wśród ludzi i wzajemnie od nich zależymy. Jako osoby niepełnosprawne musimy pozwolić sobie pomagać – to jest bardzo ważne, żeby zrozumieć, że tej niezależności nie niszczy fakt, że ktoś mi pomoże – mówiła Janina Ochojska.

Laureatce bardzo podoba się inicjatywa, która zmierza do tworzenia takich form przebywania dla osób dorosłych, które nie są domami opieki społecznej.

To jest bardzo głęboki problem. Mnie on na szczęście nie dotyczy, ale jest wiele osób, które nie będą mogły żyć samodzielnie. W zasadzie jedyne możliwości jakie teraz w Polsce są to domy opieki społecznej, albo jakieś prywatne domy, które są bardzo drogie. W Polsce jest ogromna konieczność zbudowania takiej instytucji, gdzie osoby dorosłe, które nie mogą żyć samodzielnie, będą mogły żyć na tyle samodzielnie na ile jest to możliwe. Bardzo się cieszę, że są w Polsce ludzie, którym ta idea nie jest obca – mówiła laureatka.

Musimy wszyscy pracować nad tym, żeby taką niezależność maksymalną zapewnić tym osobom, które na tą niezależność stać. Są osoby, które mogą być niezależne duchowo, ale fizycznie całkowicie zależą od czyjejś opieki. Taka zależność fizyczna ona nie determinuje też takiej niezależności duchowej. Człowiek, człowieczeństwo też polega na tym, że w duchu jesteśmy niezależni, na tyle też na ile sobie damy.

Jak się okazuje dla Janiny Ochojskiej, ród Wieruszów nie jest obcy.

Dla mnie bardzo ważną osobą, która dała mi taką odwagę do niezależności i samodzielności jest doktor Lech Wierusz. Wiem, że pochodził z okolic Wieruszowa, jego rodzina. Stworzył ośrodek rehabilitacji dla leczenia dzieci i młodzieży niepełnosprawnych. Jak ludzie mnie pytają skąd mam tyle siły, pomimo niepełnosprawności, która jest coraz trudniejsza, to to jest właśnie dzięki tej osobie – mówiła Janina Ochojska, która była jego wychowanką.

Janina Ochojska zwróciła się również do Kuby i Pawła z Rodzinnego Domu Dziecka w Lubczynie.

Jak byłam w Waszym wieku to też w związku z tym, że jestem osobą niepełnosprawną wychowywałam się w takim szpitalu – sanatorium, w którym było bardzo dużo dzieci też niepełnosprawnych tak jak ja. Doskonale wiem co to znaczy żyć poza rodziną, żyć w takim miejscu gdzie nadzieje i marzenia są bardzo ważne. One pozwalają wytrwać i ta nadzieja, że te marzenia mogą się zrealizować dają siłę, żeby przetrwać. Życzę Wam, żebyście osiągnęli jak największą niezależność i samodzielność i żebyście w Waszym dorosłym życiu mogli zrobić coś dobrego dla siebie, ale również dla tych, którzy będą dla Was bliscy.

Co roku inicjatorzy akcji chcą przekazywać 4 Fotele Niezależności – jeden na kwartał. Już teraz można zgłaszać kolejne osoby do fotela poprzez formularz na stronie www.niezalezni.wieruszow.pl

Partnerami akcji są: Wydawnictwo Format, ADS Green, Amitec, Bromarkt.pl, KARLO MEBLE oraz Malik Development

Mam nadzieję, że będę spędzała w tym fotelu bardzo miłe chwile nad książkami i będą mi przypominały o tej Państwa idei – mówiła na koniec Janina Ochojska.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl