14 czerwca 2026, 09:43

Teraz

14°

Fakty

A A A

REGION: Wspólne patrole policji z leśnikami. Wszystko przez suszę

Policjanci z Wieruszowa wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej patrolowali kompleksy leśne mając na uwadze zagrożenia pożarowe związane z panującą suszą. Mundurowi zwracali w szczególności uwagę na osoby nieuprawnione wjeżdżające pojazdami do lasów. Za to wykroczenie grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł. 


Wieruszowscy policjanci wspólnie ze strażą leśną prowadzili działania kontrolne na terenach leśnych. - Akcje tego typu organizowane są cyklicznie w różnych okresach - mówi st. asp. Piotr Siemicki z KPP w Wieruszowie. - Tym razem ich celem było zwrócenie uwagi na osoby, które nieuprawnienie wjeżdżają pojazdami silnikowymi do lasów, szczególnie w czasie zwiększonego zagrożenia pożarowego. Funkcjonariusze patrolowali kompleksy leśne, reagując również na wszelkie wykroczenia i przestępstwa związane z naruszaniem terenów leśnych, m.in. kradzieże drewna czy inne przypadki łamania prawa.


Przypominamy!


Wjazd pojazdami silnikowymi do lasów przez osoby nieuprawnione jest zabroniony i grozi za niego wysoka grzywna do 500 złotych, a w skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu, gdzie grzywna wyniesie nawet 5 tysięcy złotych. Poruszanie się pojazdami po terenach leśnych w okresie suszy może doprowadzić do pożaru, który może objąć rozległe obszary lasu i spowodować ogromne straty w środowisku naturalnym w tym zniszczenie roślinności oraz śmierć zwierząt.


Apelujemy, aby szczególnie w okresie letnim i podczas suszy nie wjeżdżać pojazdami silnikowymi do lasów oraz zwracać uwagę na wszelkie sytuacje mogące stwarzać zagrożenie pożarowe. W przypadku zauważenia niebezpiecznych zachowań lub nielegalnego wjazdu do lasu należy powiadomić służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl