14 sierpnia 2020, 19:00

Teraz

25°

Fakty

A A A

REKLAMA: Kredyt konsolidacyjny dla obcokrajowca

Kredyt konsolidacyjny dla obcokrajowca

Polska coraz bardziej otwiera się na obcokrajowców, szczególnie tych zza naszej wschodniej granicy. Pracuje u nas coraz więcej Ukraińców czy Białorusinów, w a ślad za zmieniającą się strukturą narodowościową w naszym kraju idą również oferty banków. Zastanawiasz się, czy obcokrajowiec może otrzymać pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny? Przedstawiamy aktualne informacje w tym zakresie. Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Kredyt konsolidacyjny to doskonałe narzędzie dla zadłużonych – osób, które nie radzą sobie ze spłatą wielu zobowiązań i chciałyby odciążyć domowy budżet. Jeśli dotychczasowe pożyczki, kredyty, karty kredytowe lub linie odnawialne na koncie bankowym zaczynają Ci doskwierać, rozważ połączenie wszystkich zobowiązań w całość. Banki umożliwiają zastąpienie kilku dotychczasowych kredytów jednym – z jedną, niższą ratą. Jaki jest haczyk? Żeby kredyt konsolidacyjny się opłacał, zobowiązanie musi mieć wydłużony okres kredytowania, co może powodować wzrost ogólnych kosztów. W ostatecznym rozliczeniu kredyt jest więc droższy, ale pozwala zadłużonym klientom zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, a zatem uzyskać więcej środków na realizację własnych celów.

Kredyt konsolidacyjny dla obcokrajowca – czy to możliwe?
Banki dostosowują swoją ofertę do potrzeb zmieniającej się sytuacji na polskim rynku. Jeszcze kilka lat temu uzyskanie kredytu przez osobę nieposiadającą polskiego obywatelstwa było bardzo trudne. Obecnie wiele instytucji finansowych umożliwia obcokrajowcom otrzymanie np. kredytu konsolidacyjnego. Oczywiście kredytobiorca musi spełnić szereg warunków oraz przedstawić wiele dokumentów, które będą potwierdzać jego wiarygodność. Klient przede wszystkim powinien posiadać wizę oraz kartę stałego pobytu. Ważne jest także udokumentowanie zdolności kredytowej, poprzez przedstawienie zaświadczeń o zatrudnieniu i osiąganych dochodach.

Jakie dokumenty musi przedstawić obcokrajowiec przy wniosku o kredyt konsolidacyjny?
Żeby uzyskać kredyt konsolidacyjny w Polsce, obcokrajowiec powinien udowodnić, że posiada stałe i legalne miejsce zatrudnienia. Przed złożeniem wniosku warto skompletować niezbędne dokumenty i zaświadczenia, takie jak:
- karta stałego pobytu,
- zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce,
- zaświadczenie o zatrudnieniu (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna),
- numer PESEL,
- paszport,
- numer konta w polskim banku.

Różne instytucje stosują różne kryteria weryfikacyjne, warto zatem sprawdzić dokładnie, jakich dokumentów wymaga bank, do którego będziemy składać wniosek o kredyt. Niektóre banki akceptują jedynie umowę o pracę na czas nieokreślony, inne zaś przyznają kredyt również obcokrajowcom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie. Warto także podkreślić, że banki stosują standardową procedurę weryfikacji, a więc sprawdzają bazy dłużników i weryfikują historię finansową obcokrajowca, również na podstawie raportu kredytowego z kraju pochodzenia.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt konsolidacyjny?
Jeśli jesteś obcokrajowcem i chcesz uzyskać kredyt na korzystnych warunkach, zacznij budować swoją historię finansową. Załóż konto w banku i przelewaj na nie wynagrodzenie. Postaraj się też o drobny kredyt i spłać go w terminie – to pozytywnie wpłynie na Twoją ocenę punktową w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Twoja aktywność finansowa sprawi, że staniesz się bardziej wiarygodnym klientem niż osoba, która w ogóle nie widnieje w bazach BIK.
Najtańszy kredyt konsolidacyjny – na co należy zwrócić uwagę?
Obcokrajowcy często czują się zagubieni w gąszczu ofert. Banki i instytucje z sektora pozabankowego prześcigają się w propozycjach, oferują kredyty przez internet, z darmową prowizją czy fakultatywnym ubezpieczeniem. Jak uzyskać pewność, że dana oferta będzie korzystna? Przede wszystkim należy sprawdzić ostateczny koszt zobowiązania, czyli wszystkie dodatkowe opłaty. Należy do nich:
- oprocentowanie,
- prowizja za udzielenie kredytu,
- ubezpieczenie,
- marża,

a także wiele innych składników. Najlepiej zweryfikować RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która informuje o całkowitym koszcie kredytu. Warto skorzystać z pomocy rankingów ofert oraz kalkulatorów kredytu konsolidacyjnego. Dostępne w internecie narzędzia pozwalają oszacować wysokość miesięcznej raty, przedstawiają wysokość prowizji, oprocentowania oraz innych czynników składających się na koszt kredytu. Kalkulatory online prezentują również najkorzystniejsze oferty.

Autor: redakcja@radiosud.pl