27 maja 2024, 18:08

Teraz

23°

Fakty

A A A

ROJÓW: W budynku poszkolnym mają powstać mieszkania

Po Olszynie i Potaśni przyszła kolej na Rojów. Władze gminy Ostrzeszów chcą, by i tam, w budynku po szkole podstawowej, powstały mieszkania komunalne. Warunkiem realizacji inwestycji jest jednak pozyskanie 80-procentowego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.
- W tej chwili spółka ma już pozwolenie na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku szkoły na budynek mieszkalny wielorodzinny w Rojowie – mówi Anna Missalla, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrzeszowie). - W budynku zaprojektowane zostały cztery lokale mieszkalne. Dwa większe lokale na parterze, z których jeden będzie przystosowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz dwa lokale mniejsze na poddaszu. 
Pierwotnie gmina zamierzała budynek sprzedać, ale w związku z tym, że nie udało się znaleźć nabywcy, postanowiono zaadaptować go na mieszkania komunalne. Decyzja taka zapadła w ubiegłym roku.
- Jesteśmy na etapie projektu i pozwolenia – dodaje A. Missalla. - W dalszym etapie zamierzamy złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o pozyskanie dofinansowania. Jeżeli będzie dofinansowanie, to spółka ogłosi przetarg na przebudowę i zmianę sposoby użytkowania. 
Kiedy należy się spodziewać decyzji odnośnie przyznania bądź nieprzyznania dofinansowania? Dziś trudno to przewidzieć, ponieważ BGK nie obowiązują sztywne terminy w tym zakresie. Nie ulega jednak wątpliwości, że będzie to miało kluczowe znaczenie. Bez tych pieniędzy trudno bowiem myśleć o realizacji zadania.
- Ostateczny koszt znać będziemy po rozstrzygnięciu przetargu. Jeżeli inwestycja przeprowadzana byłaby w chwili obecnej, to szacujemy, że byłby to koszt około dwóch milionów złotych – podkreśla prezes ZGM.
W założeniu standard mieszkań w Rojowie ma być dokładnie taki sam jak ten, z jakim mamy do czynienia w budynkach poszkolnych w Potaśni i Olszynie.
- W 2022 roku oddaliśmy do użytku budynek poszkolny w Olszynie, dwa lokale mieszkalne – przypomina nasza rozmówczyni. - W 2023 roku budynek w Potaśni oraz też w Olszynie. Ogólnie piętnaście rodzin zamieszkuje budynki poszkolne, które zostały oddane do użytku. 
Jeśli mieszkania powstaną, zostaną włączone do zasobu komunalnego, a to oznacza, że będą przyznawane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową osobom wpisanym na listę oczekujących.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl