17 kwietnia 2024, 08:15

Teraz

Fakty

A A A

WIKTORÓWEK: Rowerem po S8. 36-latek namierzony przez Policję

Mandatem karnym skończyła się podróż 36-latka, który zbagatelizował przepisy i jechał rowerem po drodze S8. Przypominamy, że na autostradach i drogach ekspresowych obowiązuje zakaz poruszania się rowerami, motorowerami, pojazdami wolnobieżnymi, ciągnikami rolniczymi oraz pojazdami zaprzęgowymi.


Pamiętajmy, że zakaz poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych dotyczy nie tylko jezdni, ale także pasa awaryjnego oraz pobocza. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu wieluńskiego, który zignorował obowiązujące przepisy i poruszał się rowerem po ekspresowej ósemce. Patrol drogówki zobaczył 36-latka, który jechał jednośladem w miejscowości Wiktorówek. - Funkcjonariusze udaremnili mu dalszą jazdę i pomogli bezpiecznie opuścić drogę szybkiego ruchu. Mężczyzna był trzeźwy i w związku z popełnionym wykroczeniem został ukarany mandatem karnym - przekazuje asp. Piotr Siemicki z KPP.


Jazda rowerem po autostradach i drogach ekspresowych to duże zagrożenie dla siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Samochody osobowe i pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony mogą poruszać się na autostradzie z prędkością do 140 km/h, na dwujezdniowych ekspresówkach do 120 km/h. W związku z tym cyklista, czy kierujący motorowerem porusza się dużo wolniej od innych pojazdów i na tych drogach jazda jest bardzo niebezpieczna.


Rowerzyści również zobowiązani są do korzystania z dróg i pasów ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku rowerzysta porusza się po jezdni z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Zabrania się poruszania rowerem po chodniku. Wyjątkiem w tej sytuacji jest sprawowanie nadzoru nad osobą do 10 roku życia, która też przemieszcza się rowerem oraz w przypadkach trudnych warunków pogodowych, w których rowerzysta, poruszając się po jezdni, może narazić siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Autor: wieruszow@radiosud.pl