RYCHTAL: Niełatwy budżet na przyszły rok
Podczas środowej sesji, radni Rady Gminy Rychtal, przyjęli budżet na 2017 rok.
Przyjęty projekt budżetu zakłada dochody na poziomie 15 mln 279 tys. złotych. Jest to więcej o prawie 1/3 w porównaniu do roku 2016, ale są to głównie środki przeznaczone na program 500+. Projekt budżetu przewiduje wydatki w wysokości 18 mln 56 tys. złotych. Deficyt budżetowy ma zostać pokryty z pożyczek zaciągniętych przez gminę. Największą część budżetu Gmina Rychtal przeznaczy na oświatę. W przyszłym roku będzie to 5 mln 496 tys. złotych.
Jak przyznał wójt Czesław Balcerzak, nie jest to łatwy budżet z uwagi na wiele niepewnych elementów, chociażby problemy ze ściągalnością podatków, które stanowią sporą cześć dochodu własnego gminy.
- Dochody mamy troszkę wyśrubowane i liczymy na to, że podatnicy będą płacili terminowo. Myślę, że jeśli około 99% zapłaci to będzie dobrze, jednak uwzględniając lata ubiegłe trzeba stwierdzić, że prawdopodobnie wszyscy nam nie zapłacą. Niestety trzeba egzekwować ściągalność podatków, bo dochody własne w naszym budżecie to kwota, która będzie decydować o realizacji tego budżetu. Narazie jestem dobrej myśli i liczę, że jakoś podołamy. Mamy w tej kwestii już jakieś doświadczenia i będziemy się starali, żeby wykonanie budżetu za rok pozytywnie przedstawić radzie - powiedział w rozmowie z nami wójt Czesław Balcerzak.
Największą inwestycją w przyszłym roku będzie przebudowa drogi Rychtal - Zgorzelec - Sadogóra, od skrzyżowania z drogą krajową do drogi powiatowej. Koszt inwestycji na odcinku 3,6km wyniesie 3mln 400 tys. złotych. 63% kosztów inwestycji pokryje dofinansowanie zewnętrzne. Drugą największą inwestycją w przyszłorocznym budżecie, będzie zakup średniego samochodu pożarniczego dla OSP Rychtal.