16 lipca 2020, 04:54

Teraz

15°

Fakty

A A A

RYCHTAL: Szkoły w Drożkach i Wielkim Buczku przekształcone

Szkoła Podstawowa w Drożkach oraz w Wielkim Buczku nie będzie zlikwidowana, przynajmniej teraz. Podczas dzisiejszej (13.02) sesji Rady Gminy większością głosów radni podjęli uchwałę o zamiarze przekształcenia tych placówek.

Przypomnijmy, pod koniec listopada 2019 r radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły w Drożkach i Wielkim Buczku. Szkoły miały być filiami Szkoły Podstawowej w Rychtalu. Plany jednak zmieniono. Szkoły zostaną przekształcone. Swoje stanowisko utrzymają dyrektorzy, a w placówce zatrudnię znajdzie od 3-4 nauczycieli.

- Od samego początku miałem zamiar taki, aby w tych szkołach pozostał oddział przedszkolny oraz klas I-III. Chciałem utworzyć filię, ale miałem obawy czy ona zostanie utworzona, dlatego uznałem, że dobrze będzie podjąć uchwałę o zmianie stopnia organizacji szkoły na I-III - powiedział Radiu SUD wójt Adam Staszczyk.

Projekt większością głosów zyskał aprobatę, chociaż niektórzy radni mieli zastrzeżenia i apelowali o inne rozwiązania. Wyliczenia jednak nie są optymistyczne. Być może okaże się, że całkowita likwidacja tych placówek, to tylko kwestia czasu i to niezbyt odległego. - Pozostawiam te szkoły z myślą, że może od 2020 roku będziemy mieli wzrost narodzin dzieci i wówczas można jakąś przyszłość z tymi szkołami wiązać. Natomiast, jeżeli ta demografia się nie zmieni, to jest to nieuniknione dla tych szkół. Żyjemy jednak nadzieją, że ta demografia się zmieni i szkoły będzie można przywrócić do struktury I-VIII - dodał wójt Staszczyk. Aktualnie w szkole, w Wielkim Buczku jest 60 dzieci, natomiast w Drożkach - 45.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl