8 grudnia 2019, 01:13

Teraz

Fakty

A A A

RZETNIA: Rolnicy Gminy Kępno świętowali

W minioną niedzielę w Rzetni odbyły się Gminno -Parafialne Dożynki Gminy Kępno. Ich gospodarzem w tym roku było sołectwo Rzetnia.

Dożynki rozpoczęła msza święta odprawiona przez proboszcza miejscowej parafii księdza Mirosława Jankowskiego. Tuż po niej wyruszył przez wieś barwny korowód. Na dożynki bardzo licznie przybyli zaproszeni goście oraz rolnicy z całej gminy. Przyjechały delegacje różnych sołectw. Rolę starostów pełnili Anna Nasiadek i Marek Kościelny z Rzetni. W trakcie uroczystości miały miejsce tradycyjne obrzędy m.in. przekazanie przez starostów dożynkowych bochenka chleba z tegorocznej mąki na ręce burmistrza. Staropolski obrzęd wykonał zespół Doruchowianie.

O chlebie mówi Stary Testament i wymienia cztery ważne rzeczy do życia:odzież, wodę,dom i właśnie chleb. I ten chleb jest ucieleśnieniem wszystkiego. Mówił o tym dzisiaj w homilii ksiądz proboszcz.Ten chleb jest ucieleśnieniem naszej satysfakcji, trudu rolniczego rolników, ogrodników, sadowników. Za ten trud wszystkim bardzo seredcznie dziękuję - mówił burmistrz Piotr Psikus.

Burmistrz obiecał także, że ten chleb będzie dzielił sprawiedliwie aby nigdy nie zabrakło go na stołach mieszkańców całej gminy.Życzenia rolnikom przekazali zaproszeni goście, którzy dziękowali im za codzienny trud i ciężką pracę na roli. Przygotowano poczęstunek i część artystyczną. Wystąpiły dzieci z Rzetni,które w humorystyczny sposób przedstawiły scenki nawiązujące do ciężkiej pracy rolnika. Gości zabawiała też kapela Bajer z Nowej Soli a Gwiazdą wieczoru był zespół Lesioki.Na koniec odbyła się zabawa taneczna.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl