BARANÓW: Sobotnie koncerty na Muratorze
14 czerwca 2026, 09:55
Imieniny:Bazylego, Elizy, Justyny
Teraz
Jutro
Najbliższy rok może się okazać przełomowy jeśli chodzi o rozwój infrastruktury sportowej w Kobylej Górze. Zamierzenia samorządu obejmują bowiem m.in. budowę nowego pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, bieżni przy głównej płycie stadionu, a także skateparku przy „Orliku”. Co ważne, na wszystkie te zadania udało się pozyskać zewnętrzne dofinansowania. Jak tłumaczy wójt Wiesław Berski, po latach inwestowania głównie w infrastrukturę drogową, przyszła pora na priorytetowe potraktowanie bazy sportowo-rekreacyjnej.
- Udało się pozyskać najpierw dofinansowanie na długo oczekiwaną budowę bieżni – przypomina. - Mamy tutaj nie tylko uczniów, którzy grają w piłkę nożną, ale również uprawiają lekką atletykę, mają bardzo dobre osiągnięcia, nawet na arenie krajowej. Dlatego też będziemy w tym roku chcieli zrobić tę bieżnię o długości 400 metrów, ale również chcemy doprojektować miejsca za bramkami na elementy do skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż, pchnięcia kulą. Chcemy to jako jedno zadanie kompleksowo zrealizować.
Bieżnia oraz pozostałe wspomniane elementy powstaną dzięki wynoszącemu milion złotych dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego. Całkowite koszty szacuje się wstępnie na około trzy miliony złotych.
- Tę inwestycję musimy zrealizować do końca tego roku – podkreśla wójt. - Myślę, że przetarg będziemy chcieli ogłosić na przełomie czerwca i lipca, aby mniej więcej już w okresie wakacyjnym, do września zakończyć tę inwestycję.
W ostatnim czasie do Kobylej Góry dotarły kolejne dobre informacje, tym razem z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W ramach programu „Orły” gmina otrzymała dotację w wysokości 2 milionów złotych na budowę pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią w sąsiedztwie stadionu.
- Wartość tego zadania to kwota blisko 4,5 miliona złotych, czyli też musimy sporą część środków z budżetu dołożyć – nie kryje W. Berski. - Ale na to też jesteśmy przygotowani, bo z takim założeniem wychodziliśmy, że trzeba będzie te pieniądze dołożyć. Cieszymy się bardzo, bo stadion, który mamy to jest jedyny stadion w gminie Kobyla Góra i jest jeszcze boisko w Mąkoszycach. Mamy dwa kluby sportowe, Zefka Kobyla Góra i Rzemieślnik Mąkoszyce, gdzie jest bardzo dużo różnych zespołów, od tych najmłodszych dzieci po zespół seniorski Zefki Kobyla Góra, który gra w czwartej lidze. Niestety nie mają gdzie trenować, nie mają gdzie odbywać meczów i sparingów. Dlatego też myślę, że to sztuczne boisko będzie elementem naprawdę bardzo pomocnym dla zawodników i poprawi im przede wszystkim warunki grania. Myślę też, że będą mogli grać w dłuższym okresie niż na murawie trawiastej.
Według zapowiedzi wójta jest szansa, że inwestycję uda się zrealizować do końca bieżącego roku.
- Czekamy jeszcze na informację z Urzędu Marszałkowskiego, czy uzyskamy dofinansowanie z programu „Szatnie na medal” , do którego też złożyliśmy wniosek na to właśnie boisko sztuczne. Tam jest dofinansowanie w wysokości 200 tysięcy złotych. Mamy już dokumentację projektową i jeśli z listy rezerwowej wskoczymy na listę główną to też to zadanie będziemy musieli w tym roku zrealizować.
Władze Kobylej Góry podjęły też staranie na rzecz pozyskania zewnętrznego wsparcia na rozbiórkę starego i wybudowanie nowego zaplecza szatniowo-sanitarnego przy stadionie. W tym celu złożony został wniosek do pilotażowego programu „Szatnie na medal” Ministerstwa Sportu i Turystyki. Daje on możliwość uzyskania dofinansowania wynoszącego milion złotych.
- Szacowana wartość to jest mniej więcej 2,5 miliona złotych – dodaje W. Berski. - Mamy takie założenie, żeby w tym roku zacząć, a w przyszłym roku zakończyć modernizację całego stadionu w Kobylej Górze.
Na tym jednak nie koniec. Do końca tego roku ma być bowiem gotowy skatepark przy kobylogórskim „Orliku”, a dzięki dwudziestotysięcznej dotacji z programu „Aktywny Orlik 2026” na samym Orliku od maja do października organizowane będą ogólnodostępne, bezpłatne wydarzenia sportowo-rekreacyjne skierowane do mieszkańców w różnym wieku, dzieci, młodzieży i dorosłych.
22:11
wczoraj
BARANÓW: Sobotnie koncerty na Muratorze
19:31
wczoraj
TRZCINICA: Jubileusz 65-lecia Koła Gospodyń Wiejskich
16:44
wczoraj
WIERUSZÓW: Trwa strażacki weekend w Wieruszowie
10:37
wczoraj
REGION: Zmarł Marek Długaszewski, były właściciel Cegielni Podzamcze oraz społecznik
09:54
wczoraj
BARANÓW: Kosmiczna, klubowa noc na Muratorze