26 stycznia 2021, 18:35

Teraz

Fakty

A A A

SŁUPIA: Ostatnie pożegnanie majora Jeziornego

W poniedziałkowe popołudnie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 22 lipca majora w stanie spoczynku Stanisława Jeziornego, Honorowego Obywatela Gminy Łęka Opatowska.

Obrzęd ostatniego pożegnania odbył się w .kościele parafialnym pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem. Uczestniczyła w nim najbliższa rodzina zmarłego a także władze parlamentarne, władze samorządowe powiatu i gminy, radni, sołtysi, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, harcerze oraz mieszkańcy gminy Łęka Opatowska. Wartę honorową przy trumnie pełnili harcerze oraz strzelcy Związku Strzeleckiego. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii Wszystkich Świętych ksiądz kanonik Marian Biesiada. Pożegnalną homilię wygłosił wnuk zmarłego majora ks. Karol Hojeński. Następnie kondukt żałobny przeszedł na pobliski cmentarz parafialny gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie majora. Wójt Gminy Łęka Opatowska Adam Kopis wspominał go jako człowieka wielkiego serca, patriotę, uczestnika walk o wolność i niepodległość.

Był wspaniałą osobą, życzliwą, otwartą i utrwalającą pamięć polskich żołnierzy i ich bohaterstwo w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu -mówił Adam Kopis. -Za Twe otwarte życie oparte na na wartościach Bóg-Honor-Ojczyzna, za Twe oddanie dla naszej małej ojczyzny, za Twą obecność w codziennościach naszego  życia, za Twój uśmiech i każde słowo, zwłaszcza przekazane młodym pokoleniom, w imieniu władz samorządowych i mieszkańców Gminy Łęka Opatowska - dziękuję!

Taką osobą pozostanie w pamięci wielu. Podczas ostatniego pożegnania podkreślano zasługi majora. A tych zasług było sporo. Stanisław Jeziorny odznaczony i wyróżniony był m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Czynu Bojowego, Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta B. Komorowskiego, Brytyjską Gwiazdą Zasługi za Walkę o Wyzwolenie Francji, Medalem Jerzego VI za Walkę u boku Armii Brytyjskiej, Brytyjską Gwiazdą Zasługi za ofiarną Walkę na terenie Niemiec, Holenderskim Medalem Zasługi za wyzwolenie Holandii, Belgijskim Medalem Zasługi za wyzwolenie Belgii, Medalem Pro Memoria oraz w ostatnim czasie, w lipcu br. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Major Stanisław Jeziorny przez lata był człowiekiem-symbolem, podkreślał wagę uroczystości i wielu wspomnień a ponad wszystko kochał Ojczyznę i oddawał jej hołd. W poniedziałkowe popołudnie na cmentarzu w Słupi po raz ostatni to jemu oddano należny hołd i składano kondolencje jego rodzinie. Cześć jego Pamięci!

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl