6 listopada 2024, 11:25

Teraz

Fakty

A A A

MROCZEŃ: Smakołyki kuchni żydowskiej

W sobotę, 5 października w Mroczeniu już po raz 9.odbył się Lokalny Festiwal Smaku. Imprezę zorganizował Zespół Szkół w Mroczeniu we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Mroczeniu, OSP w Mroczeniu oraz Urzędem Gminy w Baranowie.


Tegoroczny Festiwal odbywał się pod głównym hasłem " Kuchnia żydowska".26 uczniów w tej edycji przygotowywało się do imprezy już od kwietnia 2024 r. biorąc udział w warsztatach kulinarnych „U Fani” w Muzeum POLIN w Warszawie. Poznanie kultury żydowskiej, zasad przygotowania i spożywania potraw pomogło w przygotowaniu się do wykonania tego zadania. W czerwcu w szkole pod okiem Beaty Weiss oraz Agnieszki Sitek – koordynatorki projektu, kontynuowali przygotowania ćwicząc wykonanie kolejnych potraw. W dniu Festiwalu pod okiem opiekunek – rodziców, uczestnicy zmagań festiwalowych wykonali dania konkursowe: złoty rosół z kulkami macowymi, Kugel – zapiekankę ziemniaczaną oraz Hamantasze – kruche ciasteczka z powidłami. Grupy były oceniane pod kątem: wykonania potraw, sposobu ich podania a także dekoracji stołu.Ogromny nakład pracy uczestników oceniało jury w składzie: Przewodniczący Komisji: Paweł Powroźnik – właściciel kępińskiej restauracji „P jak Pysznie", Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek, Starsza Specjalistka ds. Programów Kulturalnych z Muzeum POLIN w Warszawie Monika Kołacha, Menadżer Restauracji „Olivio” Róża Gattner-Patyk, właścicielka BÉLIER BISTRO w Baranowie Judyta Noculak.Uczniowie zostali nagrodzeni talonami pieniężnymi i nagrodami rzeczowymi, natomiast laureaci głównej nagrody – Grand Prix otrzymali zaproszenie dla całej grupy do Restauracji „Olivio”- które wręczyła im menadżerka restauracji Róża Gattner-Patyk, a laureaci II miejsca – zaproszenie do BÉLIER BISTRO w Baranowie, które wręczyła właścicielka restauracji Judyta Noculak.Imprezę uatrakcyjnił występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Ostrzeszowa. Dodatkową atrakcją imprezy była prezentacja wykonana przez Starszą Specjalistkę ds. Programów Kulturalnych z Muzeum POLIN w Warszawie Monikę Kołachę, która przybliżyła tajniki kuchni żydowskiej. Po ogłoszeniu werdyktu i wręczeniu nagród każdy przybyły na Festiwal gość mógł wziąć udział w degustacji przygotowanych potraw, nie tylko wykonanych przez uczniów grup festiwalowych, ale także przygotowanych przez uczniów z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przy ZSP nr 1 w Kępnie oraz Panie z KGW w Mroczeniu.



Grand Prix IX Edycji Lokalnego Festiwalu Smaku otrzymała Grupa VI: Filip Nowak, Jakub Konarski, Gracjan Rachel i Igor Rachel, pod opieką: Małgorzaty Konarskiej i Małgorzaty Nowak.


II miejsce zajęła Grupa I: Miłosz Rak, Jakub Kowaliński, Nikodem Zamojski, Szymon Rabiega pod opieką Karoliny Rak i Julity Kowalińskiej.


III miejsce zajęła Grupa III: Marta Mazur, Urszula Kania, Zuzanna Wylęga, Alicja Niechciał, Julia Zaremba, Lena Handrysik pod opieką Marty Handrysik oraz Anny Wylęgi.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl