10 grudnia 2022, 06:11

Teraz

Fakty

A A A

LUTUTÓW: Śmieci zaczęły znikać. Mniejsza stawka za ich odbiór

Do niecodziennej decyzji doszło w czwartek w Lututowie. W czasie kryzysu i ciągłych podwyżek, miejscowa Rada Miejska podjęła uchwałę o obniżeniu stawek za odbiór odpadów.

Przeciętnie mieszkaniec będzie płacił o 3 zł mniej niż do tej pory. Podstawowa stawka wynosiła 29,70 zł. Jeśli deklarowało się posiadanie kompostownika, stawka została zmniejszana o 11%. Teraz podstawa wynosi 26,40 zł, przy czym radni zachowali ulgę dla osób kompostujących bioodpady. Oznacza to, że stawka od "głowy" wynosić będzie 23,50 zł.

Rada Miejska w lipcu podniosła ceny, bowiem "Eko-Region" zażądał wyższych kwot. Co takiego stało się tym razem?

- Samorząd i Rada są uczciwi w stosunku do mieszkańców - mówił burmistrz Marek Pikuła. - Sytuacja się zmieniła. My płaciliśmy na podstawie przewidywanych wartości, przyjmowanych za okres poprzednich 2 lat. My tę wartość naliczaliśmy w lipcu, wówczas kiedy podejmowaliśmy tę uchwałę. Tonaż ilości odbieranych odpadów radykalnie się zmniejszył, w związku z tym konsekwencją było też, żeby tę mniejszą opłatę wprowadzić dla mieszkańców. Nie wiem, ale myślę, że to jest spowodowane tą trudną sytuacją z ogrzewaniem, z opałem, i pewnie część tych odpadów wędruje do naszych pieców. My to śledzimy, ilość odbieranych odpadów radykalnie się zmniejszyła.

Burmistrz wyliczył, że 4-osobowa rodzina zaoszczędzi w roku blisko 150 zł. Umowa obowiązuje do końca 2023 r.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl