14 lipca 2024, 07:21

Teraz

17°

Fakty

A A A

SOKOLNIKI: Rada uchyliła program naprawczy

Gmina Sokolniki kończy zaciskać pasa. Radni podjęli uchwałę w sprawie zniesienia planu naprawczego, który obowiązywał od 2010 r.

Po zapaści finansowej i latach oszczędności wszystko wskazuje na to, że samorząd wyszedł na prostą. Obecne wskaźniki plasują Sokolniki na czołowych miejscach wśród gmin woj. łódzkiego, które mogą pochwalić się najniższym zadłużeniem.  – Gdy zaczynaliśmy wdrażać plan to obowiązywała jeszcze zasada, gdzie zadłużenie samorządu mogło wynosić 60% - przypomina wójt, Sylwester Skrzypek. – Obecnie mówi się o wskaźnikach indywidualnych. My kilka lat temu byliśmy na krawędzi, dlatego zobligowani byliśmy do przyjęcia programu naprawczego. Dzisiejszy wynik to owoc konsekwentnej realizacji jego zapisów i częstego szukania oszczędności przy niejednokrotnym cięciu kosztów. Wiele razy odbijało się to na jakości życia w tej gminie, ale dziś jesteśmy solidnie przygotowani do nowego okresu programowania. To pozwoliło na uchylenie programu naprawczego. Jest to bezpośrednio związane ze spłatą zadłużenia do budżetu państwa. Mowa o pożyczce 1,85 mln zł.
Podczas obowiązywania programu urzędnicy zmuszeni byli do konsultowania niektórych kwestii z Ministerstwem Finansów. – Obecnie jesteśmy samorządem wiarygodnym. Budowaliśmy tę pozycję przez ostatnie lata – cieszy się wójt Skrzypek.
Zła sytuacja finansowa gminy wynikała m.in. z zawirowań związanych z wyłudzeniami środków unijnych na fikcyjne kluby sportowe oraz stowarzyszenia.

Autor: redakcja@radiosud.pl