29 lutego 2024, 04:16

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: Spotkanie Wielkopolskiego PSL

Spotkanie przyjaciół Wielkopolskiego PSL odbyło się dziś w hali KOSiR. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniaka-Kamysza.Gościem specjalnym był JE Ksiądz Biskup Edward Janiak.

Spotkanie w Kępnie inaugurowało obchody Wielkopolskiego PSL 100-lecia Niepodległości Polski i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.Miało też charakter spotkania noworocznego. Do Kępna zjechało kilkuset działaczy i sympatyków PSL z całej Wielkopolski na zaproszenia posła do Parlamentu Europejskiego, prezesa Zarządu Województwa Wielkopolskiego PSL Andrzeja Grzyba oraz wicemarszałka Województwa a jednocześnie wiceprezesa WLKP PSL Krzysztofa Grabowskiego.

Zawsze będziemy bronić dobrego imienia Polski niezależnie jaki jest rząd. Nie pozwolimy na osłabianie Polski w świecie. Największym błędem naszej polityki zagranicznej jest wskazywanie wrogów, a nie przyjaciół - mówił uczestniczący w spotkaniu prezes PSL Władysław Kosiniak- Kamysz.

Kosiniak-Kamysz mówił też o łączeniu, o budowaniu wspólnoty i o tym, że to jest misja Polskiego Stronnictwa Ludowego od 123 lat. Nawiązywał do polskiej historii.

To jest idea tych obchodów w wykonaniu ruchu ludowego. Pamiętać o Wincentym Witosie, o innych ojcach polskiej niepodległości, ale też pokazywać każdego dnia żołnierzy z roku 1920, powstańców wielkopolskich, uczestników strajku chłopskiego, II wojny światowej, zmagań o pełną wolność
i demokrację czasów PRL-u i tych, którzy później budowali Polskę odrodzoną po 1989 r. I to jest nasze zobowiązanie. To nie jest tylko przywilej ruchu ludowego, ale to jest nasze zobowiązanie, święte i wieczne - mówił prezes Kosiniak-Kamysz.

Stanął w obronie działaczy dawnego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Nasi poprzednicy w ZSL budowali ojczyznę tak, jak umieli najlepiej. Zmieniali polską wieś, elektryfikowali, nadawali wymiar godności polskiej wsi i polskiemu rolnikowi, również przez wprowadzenie rent i emerytur w latach siedemdziesiątych, ubezpieczenia zdrowotnego i bezpłatnej służby zdrowia. To była ta służba człowiekowi, która wtedy była możliwa. Czy idealna? Pewnie nie. Ale nie zasługująca w żaden sposób na okrutne i nikczemne stwierdzenia, które dzisiaj padają z ust ludzi, którzy nie zmierzyli się nigdy z żadnym systemem i nigdy nie musieli z niczym walczyć. Zawsze będę bronił dobrego imienia przyzwoitych ludzi w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym - przekonywał Prezes.

Biskup Edward Janiak przekonywał, że jako Biskup Kaliski chce być wszędzie tam, gdzie ludzie się łączą. - Łatwo jest ludzi dzielić, ale bardzo trudno jest ludzi łączyć, przybliżać do siebie. Ja widzę też taką swoją rolę - tłumaczył Biskup.

Spotkanie było okazją do podziękowania zasłużonym za pracę społeczną i publiczną na rzecz ruchu ludowego. Medalem Wincentego Witosa odznaczony został Stanisław Baliński, prezes ZP PSL w Kępnie, przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego. Złotą Koniczynką wyróżniono Dariusza Gąszczaka -wieloletniego sołtysa wsi Łęka Opatowska, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kępińskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Kępińskiego; Romualda Maryniaka-członka OSP w Rychtalu, działacza ruchu ludowego, Adama Tęsiorowskiego-działacza społecznego zaangażowanego w działalność sportową, przewodniczącego Komisji Rolnictwa RadyPowiatu Kępińskiego, szefa Klubu Radnych PSL. Medal 120-lecia Ruchu Ludowego wręczono Czesławowi Balcerzakowi-wieloletniemu wójtowi Gminy Rychtal, wiceprezesowi ZP PSL w Kępnie, prezes ZG w Rychtalu; Marianowi Stryjakiewiczowi-wieloletniemu członkowi Stronnictwa, prezesowi gminnego Związku Kółek Rolniczych w Perzowie; Stanisławowi Balińskiemu oraz Zbigniewowi Bolachowi-zasłużonemu dla ruchu ludowego. Medalem im dr Aleksandra hrabiego Szembeka za działanie na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej uhonorowani zostali: Władysław Szeląg, prezes Towarzystwa
im Szembeków; Witold Wróbel,regionalista znawca sztuki kulinarnej,propagator zdrowej i tradycyjnej żywności; Lech Janicki, starosta ostrzeszowski; Narcyz Perz, rolnik z gminy Przygodzice, członek WIR oraz Spółdzielczy Bank Ludowy. Podsczas dzisiejszej uroczystości wręczono także legitymacje PSL dla członków organizacji PSL w powiecie kępińskim. Otrzymali je: Andrzej Ostrysz, Zofia Parzonka oraz Irena Krowiarz. Spotkanie w kępińskiej hali uświetnił występem Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice wykonując piękne polskie tańce: polonez, mazur i krakowiak oraz Katarzyna Zawada z Żegocina w Gminie Czermin, studentka poznańskiej Akadamii Muzycznej, zdobywczyni Złotej Eurydyki na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German w Moskwie w 2015 roku, zwyciężczyni licznych konkursów. Przy wejściu do hali witała wszystkich Kapela z Brzezin.
Wcześniej Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej upamiętnił mszą świętą i złożeniem kwiatów 90 rocznicę śmierci dr Aleksandra hr Szembeka syna Piotra hr. Szembeka i Marii z Fredrów.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl