18 stycznia 2021, 09:12

Teraz

-12°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Stawki za śmieci w górę. Ile w Wieruszowie?

W Wieruszowie wzrosną opłaty za śmieci. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej. 

Opierając się na wyliczeniach, Wydział Gospodarki Komunalnej zaproponował aby stawka za śmieci segregowane wynosiła 27,50 zł od osoby. Po długich negocjacjach wewnętrznych oraz po spotkaniach z przedstawicielami "Eko Regionu" radni uchwalili stawkę 25,80 zł. Osoby, które zadeklarują posiadanie przydomowych kompostowników będą mogły liczyć na 8% obniżkę do kwoty 23,74 zł. Gdy mieszkaniec zadeklaruje, że nie segreguje śmieci, bądź w wyniku kontroli stwierdzi to firma odbierająca odpady, wówczas stawka będzie wynosić 51,60 zł. 

- Stawki rosną we wszystkich gminach - komentuje przewodniczący Rady Miejskiej Adam Śpigiel. - Biorąc pod uwagę, że my kolejną umowę na wywóz śmieci będziemy zawierać we wrześniu, postanowiliśmy zmniejszyć zaproponowane przez urząd stawki: 27,50 na 25,80 i wprowadzić ulgę dla osób posiadających kompostowniki. Będziemy czekać do września. Wiemy, że trwają rządowe prace nad tym aby ogólnie zmniejszyć produkcję odpadów, a co za tym idzie, ograniczyć ich koszt. Koszt tonażowy od tony śmieci, co narzucił rząd, wynosi 1100 zł. Te stawki być może się zmniejszą. Stawki zostały uchwalone jednomyślnie, aby mieszkańcy aż tak mocno nie odczuli tego po swoich portfelach. Przypomnę, że nasza główna stawka to 25,80, a nasz sąsiad w Kępnie, który posiada własny zakład przetwarzający odpady, ma stawkę 25 zł. 


Gdyby nie zaangażowanie radnych, gdyby nie spotkania z odpowiednimi osobami, gdyby nie te negocjacje w kuluarach to te podwyżki byłyby naprawdę drakońskie - mówi burmistrz Rafał Przybył. - Jak dalej będą kształtować się te ceny, nie mam pojęcia. Proszę zobaczyć, że gminy posiadające instalacje, mają stawki na podobnym poziomie. My jako gmina w pewnym momencie zmarnowaliśmy swoją szansę, ale to ma też wpływ na to, że teraz to się odbudowuje i jest prognoza, że będziemy już w ciągu 2 lat posiadać swoją instalację, co powinno korzystnie wpłynąć na budżet gminy oraz portfele mieszkańców. Jest to dla nas trudne oraz irytujące. Wszyscy tracimy przy tym wiele nerwów, ale to są jedynie konsekwencje odgórnie narzuconych zasad. Jeszcze raz dziękuję radnym za zaangażowanie, ponieważ stawka mogłaby wynosić nawet ponad 30 zł. 

Uchwała zacznie obowiązywać od 1 stycznia. Kolejne podejście do gospodarki odpadami będzie po wakacjach. 

Autor: wieruszow@radiosud.pl