22 lipca 2024, 17:03

Teraz

24°

Fakty

A A A

BUKOWNICA: Strażacy świętowali ocieplenie remizy

Druhowie z jednostki OSP w Bukownicy świętowali w ostatnią niedzielę zakończenie pierwszego etapu termomodernizacji ich remizy. Inwestycję udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 67.500 złotych. Wkład własny wyniósł zaledwie 7.500 zł. 
- Ktoś może powiedzieć, że to zwykłe ocieplenie budynku, ale dla naszej jednostki to jest dość duże osiągnięcie – podkreślał prezes OSP Bukownica Marek Smardz. - Inwestycję udało się doprowadzić do końca dzięki zaangażowaniu druhów i druhen naszej jednostki oraz pomocy firm i osób prywatnych, którym nie jest obojętny los naszej jednostki. Uroczystość tą zorganizowaliśmy, by podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do ukończenia tego projektu, ale też staramy się podtrzymywać tradycje strażackie i dlatego robimy to w takiej formie i z udziałem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, z którą wiążemy duże nadzieje związane z przyszłością naszej jednostki. Już niedługo bo na koniec września trzy dziewczyny i trzech chłopaków zacznie kurs podstawowy w Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. 
Przeprowadzenie termomodernizacji to jeden z etapów przygotowań do obchodów 100-lecia powstania jednostki, które odbywać się będą w 2027 roku. Największą dumą OSP Bukownica jest obecnie bardzo liczna, składająca się aż z 53 osób, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. 
- Tylko i wyłącznie przez to, że powstała ta drużyna jest jakaś nadzieja na przyszłość – nie kryje prezes. - Niektóre jednostki, które jeszcze niedawno prężnie się rozwijały, właśnie z powodu braku ludzi zaczynają podupadać, robi się zastój. Nie ma chętnych, a kiedy nie ma chętnych ludzi to nawet najlepszy sprzęt sam nie pojedzie. 
Zadowolenia z tak dużego zainteresowania strażacką służbą wśród bukownickiej młodzieży oraz rozwoju bazy lokalowej jednostli nie kryli zaproszeni goście, w tym zastępca burmistrza Grabowa nad Prosną Anna Mądra. 
- Jak patrzę na napis OSP Bukownica to kojarzy mi się przede wszystkim z tą wesołą gromadą – przyznała. - Ogromnie gratuluje wam tego, że jesteście właśnie tak liczni, tak zdeterminowani i tak zaangażowani w to co robicie. Gratuluję tego, że wam się chce, że sami bierzecie sprawy w swoje ręce. Jako gmina staramy się jak najbardziej was wspierać. Uważamy, że jeżeli my będziemy się starać i jednostka będzie się starać to na pewno efekt synergii zostanie osiągnięty. 
OSP Bukownica nie zamierza poprzestać na pierwszym etapie termomodernizacji. Na remont czeka bowiem dach remizy, na który potrzeba około 90 tysięcy złotych. Jako, że jednostka nie posiada takiej sumy, złożono dwa wnioski o wsparcie finansowe, ponownie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także do budżetu gminy Grabów. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl