29 stycznia 2020, 15:11

Teraz

Fakty

A A A

ŚWIBA: Święto plonów

W sobotę, 24 września odbyły się dożynki w Świbie. Owacyjnie przyjęto informacja o rozbudowie miejscowej szkoły podstawowej. Wystąpiła także gwiazda Śląskich Szlagierów - Duo Fenix Dwa Fyniki.

Tradycyjnie Święto Plonów w Świbie rozpoczęło się mszą św. w kościele. Po której dożynkowe obrzędy przygotowano w sali miejscowego Domu Ludowego. Starostami dożynkowymi byli: Katarzyna Żuraw i Bogdan Adamski. Dożynki zorganizował sołtys wraz z Radą Sołecką. - Trud rolnika jest niesamowity. To jest zakład pracy pod gołym niebem. Od pogody zależy czy będzie dobrze, czy źle. Będzie za dużo słońca lub deszczu i plony nie obrodzą. Jestem dla rolników godny podziwu. Obserwuję moje sołectwo i widać, że się rozwija - powiedział Radiu SUD sołtys Piotr Baraniak.

Na dożynkach zjawiły się tłumy mieszkańców. - Jestem mile zaskoczony, że aż tyle osób jest na dożynkach, chociaż nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej. Dwoje, troje się, aby w tej wsi jeszcze tą jedność mieszkańców zwiększyć. Myślę, że to tylko kwestia czasu, aby społeczność zrozumiała, że wszystko, co robimy, jest dla nich - dodał sołtys.

Razem z mieszkańcami świętowali także przedstawiciele władz Gminy Kępno, a burmistrz przekazał baner przedstawiający salę gimnastyczną, która wybudowana zostanie przy miejscowej szkole podstawowej. - To nie tylko budowa sali gimnastycznej, ale także całkowita modernizacja szkoły w Świbie. Będą nowe pomieszczenia dla przedszkola, nauczycieli. Sala gimnastyczna będzie służyła z pewnością, wszystkim mieszkańcom tej miejscowości, a nie tylko dzieciom - powiedział Piotr Psikus. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Przy okazji święta plonów dla wszystkich przygotowano poczęstunek. O część artystyczną zadbały dzieci z miejscowej szkoły. Wystąpiła także gwiazda Śląskich Szlagierów - Duo Fenix Dwa Fyniki. Całość zwieńczyła zabawa taneczna.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Do Ola : A kogo w ogóle interesują wasze sprzęty oczywiscie oprocz was. Chcesz sie pochwalić maszynami wzietymi na kredyt to w niedziele stan pod kościołem

  13:06, 27 września 2016, | odpowiedz
 • ~OLA : Panie Baraniak Wieś się rozwija lepsze sprzety a dożynki bez korowodu śmiechu warte.Na sali same przydupasy Piotra P.

  07:09, 27 września 2016, | odpowiedz
 • ~KLARA do Staś : To prawda sołtys nie łaczy a dzieli naszych mieszkanców na dożynkach ciągle te same osoby ,zwolennicy sołtysa a gdzie reszta może salę rozbudować bo wszystkich nie pomieści. Poczestunek do kolesi sołtysa a nie dla wszystkich same starsze osoby a młodzież pod salą narzekała.Wstyd!

  19:51, 26 września 2016, | odpowiedz
 • ~Staś : Masakra dzieci coraz mniej,drogi dziurawe a oni chcą szkołę rozbudowywać .Widać ,że wybory tuż,tuż bo burmistrz zabiega o głosy w największych wioskach. Sołtys próbuje umocniać konflikt miedzy organizacjami a nie próbuje łaczyć . Sołtysie to jest dom strażaka a nie ludowy!!!

  19:24, 26 września 2016, | odpowiedz
 • ~Do Barnaba : Teraz do czterech a po modernizacji będzie więcej dolicz Kierzno i Pustkowie no i Ostrówiec do Mikorzyna a Olszowa do Kępna.

  10:18, 26 września 2016, | odpowiedz
 • ~Barnaba : całkowita modernizacja szkoły w Świbie No qrwa mać, dla kogo Już odpowiadam. Dla 4 (słownie CZTERECH) sześciolatków które w tym roku szkolnym trafiły do pierwszej klasy

  17:39, 25 września 2016, | odpowiedz