10 grudnia 2022, 06:04

Teraz

Fakty

A A A

MNICHOWICE: Święto plonów Gminy Bralin

W Mnichowicach, w sobotę (20.08) odbyły się Dożynki Gmino-Parafialne. Święto plonów rozpoczęło się mszą świętą na Pólku, po której korowód przejechał na miejsce uroczystości.

Na dożynki przybyli dość liczne rolnicy z całej gminy. Z wieńcami dożynkowymi przyjechały delegacje wszystkich sołectw. Rolę starostów pełnili Izolda Herbich i Bogdan Puchała. Na scenie miały miejsce tradycyjne obrzędy m.in. przekazanie przez starostów dożynek bochenka chleba z tegorocznej mąki na ręce wójta oraz proboszcza parafii w Bralinie. - Te ostatnie lata nie są łatwe dla rolników. Składają się na to różne przyczyny. Pogoda trochę nie dopisywała. Wiosenne perturbacje miały wpływ na wyniki i na plony. Myślę jednak, że rolnicy powinni być zadowoleni. Robimy wszystko, co możemy, żeby ułatwiać im pracę jak tylko możemy - powiedział radiu SUD wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele wielu instytucji, a co najważniejsze uczestniczyła w nich rzesza mieszkańców gminy, którzy biesiadowali przy obwicie zastawionym stole. Trzeba przyznać, że organizacyjnie dożynki były przygotowane perfekcyjne, a stoły uginały się od jedzenia i picia. Poczęstunek przygotowano dla wszystkich. Obrzędy dożynkowe urozmaiciły występy artystyczne dzieci, zespołu „Ale Babki” oraz koncertu Andre. Całość zwieńczyła zabawa taneczna.

``````````````````````````````````````````````````````````
Starostą dożynek był Bogdan Puchała z Mnichowic. Gospodarstwo rolne nastawione jest na produkcję roślinną oraz zwierzęcą. Pan Bogdan zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Zagroda jest w pełni zmechanizowana, a zabudowania gospodarcze nowe, funkcjonalne i zadbane. Pana Bogdana wspiera małżonka Barbara oraz troje dorosłych dzieci. Starosta dożynkowy to także pasjonat łowiectwa i wędkarstwa, społecznik, aktywnie od wielu lat działa w Radzie Sołeckiej Mnichowic oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zaszczytną funkcję starościny dożynkowej pełni Izolda Herbich z Mnichowic. Pani Izolda razem z mężem Jarosławem od 30 lat prowadzą duże gospodarstwo rolne w Mnichowicach. Aktualnie nastawione ono jest na produkcję roślinną, a wcześniej również na produkcję zwierzęcą – hodowlę trzody chlewnej. Państwo Herbichowie posiadają w pełni zmechanizowany, nowoczesny i adekwatny do prowadzonej działalności park maszynowy. W rozwijaniu swojego gospodarstwa korzystali także ze środków unijnych. Zagroda jest nowoczesna i zadbana. Pani Izolda zawsze aktywnie włącza się w działalność społeczną. W wolnym czasie chętnie czyta albo uprawia sport. Państwo Herbichowie mają dwoje dzieci.


Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~mnmnm : Bank Światowy wskazuje, że już teraz można zauważyć pozytywne skutki rządowego programu, jeśli chodzi o walkę z biedą i nierównościami społecznymi.

  Według prognoz, wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce zmniejszy się z 8,9 proc. do 5,9 proc. To właśnie skutek programu Rodzina 500 plus.

  18:33, 24 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~Wujek : Na zdjęciach widzę, że Pani Bożena się wójtowi podoba...Jako mężczyzna go rozumiem....

  19:45, 22 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~mieszkaniec Kępna : Impreza najlepsza na jakiej byłam od lat.. Nigdy takich dożynek nie było. Ludzie z Mnichowic gratuluje organizacji. Stoły uginały się od jedzenia. Nie było do czego się doczepić. Jedynie te 500+ żenada. Układ także do Sołtysa wsi. Na kolejnych dożynkach na pewno u Was będę!! Pozdrawiam

  16:51, 22 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~osoba : Wszystko ladnie pieknie , ale z tym 5oo + to rzeczywiscie kompromitacja !
  - czyżby w tych Mnichowicach i Bralinie bylo aż tylu pijakow
  ktos sprytnie wykorzystal swoją nienawisc do obecnego Rzadu i żenująco zagral tym 5oo+ , a może niech nie pobierają tych niemalych pieniedzy skoro tak....
  pozatym widzimy znane osoby ze swiecznika i można sie tylko domyslec.

  16:28, 22 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~Pawełek : Szef nie wie z kim lepiej..I PiS dobry...I PO dobre...Co tu robicA na zdjęciach cholera wszystko widoczne...A ludowcy też dobrzy przecież...

  13:38, 22 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~XXX : NIE PODOBA MI SIE ZDJECIE PIERWSZA OFIARA +500..............OKROPNE A SAMI PEWNIE BIORA KASE. I DLACZEGO WSZYSCY KOJARZA TO Z PIJANSTWEM.....

  08:15, 22 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~Mieszkaniec : Takich dożynek tylko pozazdrościć. Gratulacje dla organizatorów-Mnichowic !!!

  21:11, 21 sierpnia 2016, | odpowiedz

Więcej komentarzy