3 sierpnia 2020, 20:03

Teraz

16°

Fakty

A A A

KĘPNO: Szkoła w Kierznie będzie przekształcona

Radni większością głosów zdecydowali o przekształceniu Szkoły Podstawowej w Kierznie. Gminna sesja odbyła się we wtorkowe popołudnie w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kępnie.

Od 31 sierpnia br. Szkoła Podstawowa w Kierznie będzie funkcjonować w strukturze klas I-III z oddziałem przedszkolnym. Pozostałym uczniom zapewniono możliwość kontynuowania nauki w Mikorzynie.

- Dajcie nam jeszcze rok – mówiła podczas sesji Marta Pietrzak, przewodnicząca Rady Rodziców. -W tym czasie rodzice nie mogą nawet wybrać, do jakiej szkoły posłać dziecko, bo wszystko jest pozamykane, a nie wszystkie dzieci chcą iść do Mikorzyna. Dajcie nam szansę na stworzenie szkoły na innych warunkach, bo nawet burmistrz nam ten pomysł podsunął. (…) Przychodzimy do państwa z prośbami, nadziejami i strachem zżerającym. To jest straszny ciężar, bo ja nie pierwszy raz przed wami stoję. Gdybym mogła, to nawet uklęknęłaby przed wami, żebyście nam dali ten jeden rok. O nic więcej was nie prosimy – mówiła Pietrzak.

- Dajmy tym rodzicom rok czasu, niech sobie zakładają stowarzyszenie, skoro mają takie chęci - apelował radny Eugeniusz Przybył.

- O stowarzyszeniu mówiliśmy państwu już w styczniu. Kilka razy poruszaliśmy temat, czy społeczność Kierzna nie zdecydowałaby się utworzyć stowarzyszenia, które prowadziłoby tę szkołę? Panie mówiły, że kategorycznie „nie”. Dzisiaj już jest za późno, bo żeby dostać szkołę w stowarzyszeniu, to w lutym trzeba było podjąć uchwałę o zamiarze jej likwidacji - odpowiedziała Małgorzata Frala-Kędzior, naczelnik Wydziału Oświaty.

- Tonący brzytwy się chwyta. Widzimy, że już nie wskóramy nic lepszego, bo państwo uwzięli się na tę szkołę - mówiła Marta Pietrzak.

Wielkopolski Kurator Oświaty wydał pozytywną opinię w sprawie przekształcenia szkoły. - „Z przeprowadzonej kontroli wynika, że dla uczniów obecnych klas III-VII w Kierznie w przyszłym roku szkolnym znacznie poprawią się warunki nauczania i opieki po obniżeniu struktury organizacyjnej tej szkoły i przeniesieniu uczniów klas IV-VIII do Mikorzyna”. To opinia kuratora. Rozumiem, że mogliście państwo nie mieć zaufania do burmistrza i urzędników, ale do kuratora chyba macie, skoro od samego początku pytaliście, co na to kurator? - podkreślała Frala-Kędzior.

Uchwałę większością głosów podjęto. Dzieci muszą mieć zapewniony przez gminę bezpłatny, dobrze zorganizowany dowóz do wskazanej szkoły, którą wybiorą rodzice.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl