25 kwietnia 2024, 20:03

Teraz

Fakty

A A A

TABOR WIELKI: Dzień Strażaka w nowej remizie

W minioną sobotę 8 października w Taborze Wielkim miała miejsce podniosła uroczystość, otwarto i poświęcono nową Remizę OSP i obchodzono gminne Dni Strażaka.
Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Taborze Wielkim. Następnie strażacy, delegacje i zaproszeni goście przemaszerowali na czele z orkiestrą dętą z Łubnic pod remizę, gdzie odbyły się główne uroczystości.
Historie OSP Tabor Wielki przedstawił prezes Jan Trojak. Ochotnicza Straż Pożarna w Taborze Wielkim została założona 23 lipca 1932 roku. W latach sześćdziesiątych minionego stulecia jednostka przeżywała największy rozkwit. Wówczas otrzymała swój pierwszy samochód Lublin, który służył im do roku 85-tego. W roku 90-siatym postanowiono wybudować salę wiejską wraz z remizą. Sala powstała jedna bez remizy. Dopiero w 2007 roku inicjatywa budowy remizy ponownie się narodziła. Wspólne działania doprowadziły do rozpoczęcia prac budowlanych w 2012 roku, które przybliżył wszystkim wójt Roman Wojtysiak. Budowa oprócz zaangażowania mieszkańców pochłonęła ponad 300 tys. zł. Strażacy zaczęli od remizy z garażem, w którym symbolicznie stanął na razie mały samochód.
Symboliczne przecięcie wstęgi rozpoczął wójt a prezes Trojak zakończył, zapraszając wszystkich do nowej remizy.
W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości z gminy i powiatu, przybyli także parlamentarzyści. Poseł Andżelika Możdżanowska strażaków OSP za ich zaangażowanie i poświęcenie nazwała rycerzami św. Floriana.
Europoseł Andrzej Grzyb docenił prace druhów z Taboru Wielkiego a do wszystkich skierował życzenia. Życzenia złożyła również poseł Bożena Henczyca.
Prezes Jan Trojak w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za zaangażowanie, szczególne słowa skierował do sponsorów, radnych i wójta.
Dzień strażaka był również okazja do wręczenia wyróżnień dla strażaków. Medalem za zasługi dla pożarnictwa wyróżniono 6 strażaków, dwóm wręczono odznakę Wzorowy Strażak, Leon Dziedziczak otrzymał medal „Semper Vigilant” - Wiecznie Czuwający.
Oficjalną część zakończył występ Orkiestry Dętej i mażoretek z Łoskowic.

Medalem ,,Za zasługi dla pożarnictwa''
Złoty:
- Michał Świtała
Srebrny:
- Mieczysława Kłodnicka
- Piotr Kruszelnicki
- Jerzy Mielczarek
Brązowy:
- Grzegorz Adamski
- Mariusz Świtała

Wzorowy Strażak:
- Tomasz Pietruszewski
- Piotr Kupczak

Autor: