22 lipca 2024, 16:55

Teraz

24°

Fakty

A A A

WYBORY: Trwają wybory do europarlamentu. Lokale wyborcze otwarte do 21:00

W wyborach do Europarlamentu każdy wyborca dostaje jedną kartę, na której odda głos na jednego kandydata. Trzeba sprawdzić, czy na karcie do głosowania są: pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Bez nich głos będzie nieważny. Wyjaśniamy jak znaleźć lokal wyborczy, jak przygotować się do głosowania i oddać ważny głos.


Kiedy głosujemy?
Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca 2024 r. Głosować będzie można od godz. 7.00 do godz. 21.00.


Jak znaleźć lokal do głosowania?
Adres właściwego lokalu wyborczego znajdziemy m.in. na tablicy ogłoszeń w gminie, słupach ogłoszeniowych, w aplikacji mObywatel w usłudze Wybory lub wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych Państwowej Komisji Wyborczej. 


Jakie dokumenty są potrzebne do głosowania?
Idąc do lokalu wyborczego, trzeba zabrać dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport ze zdjęciem. Może to być także książeczka wojskowa ze zdjęciem, potwierdzająca tożsamość wyborcy. Można też wylegitymować się dowodem osobistym w aplikacji mObywatel (można z niej skorzystać także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu). W każdym z lokali wyborczych udostępniane będą długopisy. Można wziąć jednak swój.


Jak oddać ważny głos?
W eurowyborach otrzymamy jedną kartę do głosowania. Przy jej odbiorze trzeba sprawdzić, czy na karcie do głosowania (w prawym dolnym rogu) są pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Głosujemy, zaznaczając znak X tylko w jednej kratce przy nazwisku kandydata wyłącznie z jednej listy. Znak X to dwie przecinające się linie w obrębie kratki do głosowania. Postawienie większej liczby znaków X przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata (albo niepostawienia żadnego znaku X) spowoduje, że taki głos będzie nieważny.


Trzeba pamiętać, że karta wrzucana do urny musi być złożona, aby zapewnić tajność głosowania. 

Autor: redakcja@radiosud.pl