29 stycznia 2022, 02:36

Teraz

-1°

Fakty

A A A

TRZCINICA: Debata społeczna

10 maja br. W Zespole Szkół w Trzcinicy odbyła się debata społeczna poświęcona Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, projekcie „Twój dzielnicowy” oraz „Moja Komenda”. Udział w niej wzięło ponad 100 osób.

Do udziału w debacie i rozmowach o bezpieczeństwie w gminie i powiecie zaproszono młodzież - uczniów gimnazjów, a także gości, w tym samorządowców, przedstawiciela starosty powiatu kępińskiego oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie. Na wstępie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Kępnie - podinsp. Tomasz Paziewski, który powitał młodzież i gości, a także przypomniał o sensie realizacji debat społecznych.

Zaprosił też młodzież do aktywnego korzystania z nowych narzędzi kontaktu z policją. St. sierż. Anna Lubojańska przybliżyła obecnym zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz sposobu umieszczania informacji na mapie. Zaprezentowała także projektu „Moja Komenda” oraz „Twój Dzielnicowy”.

O sensie kontaktu z policją, istocie przekazywanych informacji oraz o tym, na co zwracać uwagę w otoczeniu i jak informacje mogą pomóc rozwiązywać trudne sprawy opowiadał st. asp. Radosław Jędrasiak, kierownik Ogniwa Patrolowo-interwencyjnego KPP w Kępnie. Głos zabrał także kpt. Jarosław Kucharzak, oficer prasowy KP PSP w Kępnie, który reprezentował Komendanta Powiatowego PSP Kępno. Opowiedział on o bezpieczeństwie w miejscach publicznych - zasadach ochrony przed czadem, systemie alarmowym a przede wszystkim o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Prezentacja, którą mogli obejrzeć młodzi mieszkańcy gminy, zawierała informacje o tym, jak brak pasów bezpieczeństwa wpływa na obrażenia ciała i możliwości przeżycia ofiar wypadków.

Potem zaś odbyła się wspólna dyskusja na tematy interesujące młodzież. Dotyczyły one przede wszystkim zasad pracy policjantów z nieletnimi, odpowiedzialności karnej nieletnich za czyny karalne - w tym głośne zachowanie po 22.00 w miejscu publicznym i tzw. „demoralizacji nieletnich”. Wiele pytań poświęconych było bezpieczeństwu w ruchu drogowym, młodzież byłą zainteresowana odpowiedzialnością karną za przekraczanie prędkości, zasadami zdawania egzaminów na prawa jazdy, zasadami poruszania się po drogach publicznych. Młodzież zwracała też uwagę na konieczność częstych kontroli dróg na terenie gminy Trzcinica pod kątem przekraczania prędkości przez kierowców. W debacie wzięło udział ponad 100 osób, młodych mieszkańców gminy Trzcinica.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl