19 stycznia 2022, 19:58

Teraz

-1°

Fakty

A A A

TRZCINICA: Ranking Samorządów Rzeczpospolitej

W lipcu 2016 roku ogłoszony został przez dziennik „Rzeczpospolita” ranking samorządów 2016. Kapitule konkursowej przewodniczył profesor Jerzy Buzek. Wyróżniono Gminę Trzcinica.

Ranking ten podzielony został na trzy kategorie - miasta na prawach powiatu, gminy miejsko - wiejskie, wiejskie, europejski samorząd, innowacyjny samorząd i największe inwestycje samorządów. Kryteriami, które brano pod uwagę przy ocenie były m. in. dochody na osobę, wydatki gmin, wydatki na organizacje pozarządowe, pozyskane środki unijne, nakłady na gospodarkę mieszkaniową oraz na promocję gminy.

Jedyną gminą z Powiatu Kępińskiego wyróżnioną poza rankingiem głównym, w kategorii „Samorząd Europejski” jest Trzcinica, która zajęła 78. miejsce w pierwszej 100 sklasyfikowanych gmin wiejskich w Polsce (gmin wiejskich w Polsce jest 1563). W Wielkopolsce uplasowano ją na szóstym miejscu. - Cieszę się ze wspólnego sukcesu naszej gminy w tym prestiżowym rankingu. Wyróżnienie kapituły w skład, której wchodzą między innymi przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju jest zachęta do dalszej i wzmożonej pracy. Jest to nasz wspólny sukces całej gminy. Brano tutaj pod uwagę zarówno okres zamykania unijnej perspektywy finansowej na lata 2007-2013 a także pierwszy rok, w którym samorządy mogły pozyskiwać dotacje z programów operacyjnych na lata 2014-2020, a my dosyć prężnie działaliśmy w tej materii - powiedział Radiu SUD Grzegorz Hadzik, wójt Gminy Trzcinica.

W przypadku dotacji, najlepiej spośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich poradziły sobie - Nowy Dwór Mazowiecki, Pilawa i Radłów. Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Gdańsk. Kołobrzeg został najlepszy spośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich a Zielonki okazały się liderem wśród gmin wiejskich. „Rzeczpospolita” po raz dwunasty wybierała najlepsze samorządy w Polsce.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl