22 stycznia 2019, 10:59

Teraz

-8°

Fakty

A A A

KĘPNO: Uczczono pamięć pomordowanych policjantów

Przed Komendą Powiatową Policji w Kępnie odbył się Apel Poległych poświęcony pamięci funkcjonariuszy pomordowanych w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady, a służących na Ziemi Kępińskiej.

24 kwietnia, w samo południe, przed Komendą Powiatową Policji w Kępnie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające policjantów II RP, służących na Ziemi Kępińskiej a pomordowanych w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady. W uroczystości udział wzięli samorządowcy oraz młodzież szkolna. Pełniący Obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie, podinsp. Robert Ciesielski, dokonał przeglądu zgromadzonych pododdziałów, a następnie odebrał meldunek przekazany przez dowódcę uroczystości podinsp. Mirosława Wiśniewskiego.

Na placu rozległy się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a potem nadszedł czas na rys historyczny, w którym przypomniano sylwetki pomordowanych oraz znane fragmenty ich wojennego życiorysu. W uroczystościach wzięły udział rodziny pomordowanych policjantów. Kazimierz Eitner, wnuk nieżyjącego policjanta (asp. Kazimierza Eitnera), mieszkający w USA, wnuczka Elżbieta Eitner, która przyleciała z Kanady, a także rodzina asp. Michała Łuczaka wnuczka Grażyna Kramarczyk i synowa Alina Łuczak.

Modlitwę w intencji mundurowych odmówił ks. Roman Krzyżaniak. Podniosłym momentem był Apel Poległych. Na koniec delegacje, przy wtórze werbli, złożyły wieńce pod tablicą poświęconą pomordowanym. W 2014 roku posadzono uroczyście dęby ku ich pamięci, a rok później odsłonięto tablicę pamiątkową. O historii kępińskiej komendy powstały już dwie książki.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Elzbieta : Jestem tak blisko do PISu jak jesteś do Władywostoku. Fakt, że mój dziadek został zamordowany przez Rosjan w Mednoje, jest niepodważalny i poparty dokumentami historycznymi. Nie podlega dyskusji fakt, że moja rodzina po obu stronach ucierpiała przez rosyjskie obozy pracy i uciekła przez Persję do Afryki. To nie czyni mnie zwolennikiem PISu. Przeciwnie, moi rodzice mówili bardzo przychylnie o dostarczaniu jedzenia i pomocy, jaką otrzymali od muzułmanów w Iranie i Afrykanów w Tan...

  11:51, 29 kwietnia 2018, | odpowiedz
 • ~Zzz : Istny tłum... Szczególnie policjantów :)

  17:36, 26 kwietnia 2018, | odpowiedz
 • ~xxx : Do zaciekawiony: Czytaj/oglądaj ze zrozumieniem. To umiejętność na poziomie szkoły podstawowej, no chyba, że nie skończyłeś. Wszystko jest opisane w artykule i pokazane na filmie.

  07:25, 26 kwietnia 2018, | odpowiedz
 • ~zaciekawiony : Ten pan, siwy w okularkach, kim jest Z PiS-u

  19:19, 25 kwietnia 2018, | odpowiedz