27 listopada 2021, 00:46

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Uroczyście i majówkowo

Kombatanci, najwyżsi przedstawiciele władz samorządowych gminy, harcerze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy wzięli udział w okolicznościowej mszy świętej, która zainaugurowała obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Ostrzeszowie. Wzorem minionych lat, nabożeństwo w intencji ojczyzny odprawiono u stóp Figury Najświętszej Marii Panny. Wśród przybyłych delegacji, szczególną uwagę zwracali druhowie z Ostrzeszowskiego Obwodu Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, z dumą prezentujący flagę narodową, którą 2 maja odebrali w Warszawie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. W ten sposób doceniono ich aktywność na polu krzewienia patriotyzmu. O patriotyzmie wiele mówił także ks. Marcin Humeniuk, już po raz kolejny wygłaszający homilię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.
-Dzisiejsza uroczystość łączy dwa wydarzenia historyczne, obwołanie Maryi Królową Korony Polskiej przez Jana Kazimierza, podczas ślubów złożonych we Lwowie, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej i uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Okoliczności pierwszego zdarzenia były tragiczne. Wojska szwedzkie okupowały Polskę. Do tragedii potopu doprowadziła zdrada książąt i większości szlachty polskiej. Wolna pozostała jedynie Jasna Góra i dowodzący obroną ojciec przeor Kordecki. Ratunek dla Polski, ratunek dla ojczyzny przychodzi dopiero z nieba. Maryja roztoczyła nad nami płaszcz swojej opieki i dzisiaj należy o tym pamiętać.
W kazaniu nie zabrakło też odniesień do współczesności , w tym często bardzo ostrych i zdecydowanych opinii dotyczących kwestii społeczno-politycznych.
-Nie ma dwóch prawd telewizyjnych, Telewizji „Trwam” i TVN-u, nie ma dwóch prawd o małżeństwie i rodzinie, nie ma dwóch prawd o Smoleńsku. Prawda jest tylko jedna, a poglądy mogą być różne. Prawda wymaga dialogu, pokory, służby, cierpliwości, czasu, wyrzeczenia i jednej twarzy. Prawda nie ma nic wspólnego z partyjniactwem, z nienawiścią i brakiem tolerancji. Silniejszy, bogaty, głośno krzyczący, dysponujący władzą medialną nie ma patentu na prawdę. To przerabialiśmy tak niedawno. Idąc na odsiecz prawdzie, bronimy suwerenności naszej ojczyzny, bronimy naszej polskości, bronimy naszej historii, bronimy naszej tradycji, kultury, a w końcu bronimy wiary naszych przodków. 
Dalsza część obchodów Święta Narodowego miała charakter rozrywkowy. Na parkingu pod kazimierzowską Basztą odbywał się festyn zorganizowany przez Ostrzeszowskie Centrum Kultury. Jego gwiazdą był zespół Kobranocka, z którym wywiad już wkrótce na naszej antenie.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl