6 października 2022, 15:54

Teraz

16°

Fakty

A A A

REGION: W Cieszęcinie będzie żłobek i przedszkole

W Cieszęcinie, w budynku po byłej szkole podstawowej, powstaje żłobek oraz przedszkole. To prywatna placówka, która będzie działać na takiej samej zasadzie jak istniejące już w Wieruszowie inne tego typu miejsca. Gmina będzie udzielała stosownej dotacji na pobyt dzieci, zaś rodzice będą ponosić koszty w takiej części, w jakiej funkcjonuje to już w sprawdzonych miejscach. Na miejsce będzie można posłać dzieci z różnych miejscowości, bowiem nie obowiązuje rejonizacja.

Za realizację pomysłu odpowiedzialna jest fundacja „Mega Mocni” Barbary Domańskiej. To mieszkanka gminy Wieruszów, która oprócz przedszkola i żłobka tworzy na miejscu centrum terapeutyczne. Obok kilku sal, w których już niebawem zrobi się gwarno i wesoło, powstaną trzy gabinety: integracji sensorycznej i rehabilitacji, logopedyczny i psychologiczny a także gabinet terapii pedagogicznej, taktylnej, biofeedbacka.

Do przedszkola będzie uczęszczać maksymalnie 72 dzieci. W założeniu mają powstać dwie grupy przedszkolne 15 i 25-osobowe oraz dwie grupy żłobkowe 16-osobowe. Grupy będą zróżnicowane ze względu na wiek. Każda z nich będzie posiadała do dyspozycji własną salę zabaw. W Cieszęcinie, który do tej pory stał się słynny przez radioteleskop i Kazimierza Błaszczaka, trwają prace remontowe. Już teraz widać, jak duże zmiany zachodzą w budynku byłej szkoły. Placówka będzie czynna w dni robocze przez 10 godzin – od 6.30 do 16.30.

Obiekty będą posiadały duży ogród przedszkolny, wyposażony w zjeżdżalnie, huśtawki i piaskownice. Innowacją w regionie mają być zajęcia z alpakami.

Do przedszkola i żłobka nie ma rejonizacji. Oznacza to, że na miejsce będzie można posyłać dzieci z okolicznych gmin, które na mocy prawa będą udzielały stosownej dotacji. Jak wyliczyła fundacja, czesne za podstawowe 5 godzin w przedszkolu wynosić będzie 300 zł, za 6 godzin 340 zł, zaś za 7 godzin 400 zł i więcej + koszty wyżywienia – niezależnie od miejsca zamieszkania. W przypadku żłobka koszty będą uwarunkowane od umowy, jaką fundacja podpisze z daną gminą. Rodzice w tym przypadku będą mogli skorzystać m.in. z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prezes fundacji Barbarą Domańską oraz burmistrzem Wieruszowa Rafałem Przybyłem, który po wysłuchaniu ambitnych planów, kilka miesięcy temu rekomendował radnym użyczenie tego miejsca fundacji.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl