25 marca 2019, 00:16

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Warsztaty dla zatrudniających obcokrajowców

Kilkudziesięciu pracodawców skorzystało z możliwości udziału w warsztatach pt. „Zatrudnianie cudzoziemców – problemy praktyczne po 1 stycznia 2018 roku”, które 15 marca odbywały się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie. Organizatorem kolejnego wydarzenia w ramach cyklu „Szanse dla lokalnego rynku pracy” był Powiatowy Urząd Pracy. Zapotrzebowanie na informacje związane z zatrudnianiem obcokrajowców jest obecnie bardzo duże. Warsztaty miały być odpowiedzią na te oczekiwania.
-Chcemy wyjaśnić, na czym polegają problemy z rejestracją oświadczeń, gdzie pracodawcy popełniają błędy - wyjaśnia dyrektor PUP Ewa Rycerska – Czasami się zdarza, że otrzymujemy oświadczenie, ale ze względu na uchybienia merytoryczne ono nie może podlegać szybkiej realizacji. Mamy siedem dni, żeby je zarejestrować i wydać pracodawcy, ale czasami są błędy wynikające z drobnostek, jak pomyłka w nazwisku obcokrajowca, czy błąd w obliczeniu terminu jego pobytu w Polsce. To powoduje, że oświadczenie nie może być od razu realizowane.
Przeszkodą w rejestracji oświadczenia o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca są także m.in. zaległości w opłacaniu składek ZUS. Inna bardzo istotna kwestia poruszona podczas warsztatów to zmiany w przepisach, jakie weszły w życie 1 stycznia tego roku.
-To jest kwestia odpłatności – dodaje E. Rycerska - Od tego roku każde rejestrowane przez nas oświadczenie musi być opłacone przez pracodawcę. Kwota wynosi 30 złotych i jest wpłacana bezpośrednio na konto urzędu. Poza tym zmienił się format samego oświadczenia. W ubiegłym roku było ono jednostronicowe. Teraz są cztery kartki, które trzeba uzupełnić. Wymagane jest więcej informacji.
Swoją wiedzą z uczestnikami warsztatów dzielili się m.in. przedstawiciele Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Placówki Granicznej w Kaliszu; Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu, Oddziału w Ostrowie Wielkopolskim; Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, a także Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrzeszowie. W organizację przedsięwzięcia zaangażował się starosta ostrzeszowski Lech Janicki, który powiedział.
-Co byśmy zrobili, gdyby pracownicy z zagranicy do nas nie dopłynęli. Na pewno byłyby ogromne trudności. Dzięki temu, że tych pracowników pozyskujemy, wszystko się jakoś u nas kręci.
Jednym z punktem warsztatów było wręczenie statuetki „Lider ofert pracy 2017”. Trafiła ona do firmy AMI Mikstat, która w ubiegłym roku zatrudniła najwięcej osób za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl