22 maja 2019, 16:47

Teraz

13°

Fakty

A A A

KĘPNO: Wiceminister zdrowia i prezes wielkopolskiego NFZ w kępińskim szpitalu

Znalezienie rozwiązań dla problemów kępińskiego szpitala, było celem piątkowej w Kępnie wizyty wiceminister zdrowia Józefy Szczurek - Żelazko oraz prezes Wielkopolskiego Narodowego Fundusz Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

Na konferencji prasowej, która odbyła się już po rozmowie zaproszonych gości z władzami i zarządem powiatu, starosta Robert Kieruzal odniósł się do możliwości wyjścia kępińskiego szpitala z tzw. sieci szpitali, lub jego prywatyzacji.
Będący kilka dni temu w Kępnie Poseł Jan Mosiński, powiedział, iż otrzymał od zarządu powiatu kępińskiego pismo, skierowane do Premiera Mateusza Morawieckiego, z prośbą o wyłączenie kępińskiego szpitala z tzw. sieci szpitali i ryczałtowej opłaty za kontrakty. Starosta kępiński zaprzeczył tym informacjom.
- Chcę w tym momencie definitywnie i stanowczo zdementować jakiekolwiek informacje, które miałyby być związane z wyjściem szpitala z tzw. sieci szpitali, lub prywatyzacją szpitala, bo już takie doniesienia też słyszałem. To jest nieprawda. Nie ma takiej możliwości. To co się pisze, to co się słyszy, lub czyta w komentarzach, ma się nijak do rzeczywistości - powiedział starosta Kieruzal.
Zdziwiona doniesieniom o możliwości wypadnięcia kępińskiej placówki z sieci szpitali, była prezes Wielkopolskiego Narodowego Fundusz Zdrowia Agnieszka Pachciarz. Jak zaznaczyła, aby wypaść z sieci szpitali, która gwarantuje kontrakt bez konkursu, trzeba się naprawdę postarać, a rzeczą o którą trzeba się zatroszczyć jest realizacja umowy.
Jak przyznała, jeśli ktoś zrealizuje umowę ryczałtową poniżej 98%, lub nie będzie dbał o procedury szpitalne, to istnieje ryzyko, że ryczałt się zmniejszy. Prezes Pachciarz zaznaczyła jednak, że na tę chwilę wykonanie umowy na drugie półrocze 2018 roku, przez kępiński szpital, to nieco ponad wymagane 98%, ale to potwierdzić musi jeszcze weryfikacja centralna.
Z kolei wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek - Żelazko mówiła o możliwości uruchomienia na terenie powiatu kępińskiego, ośrodka opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
- Rozmawialiśmy o nowych obszarach, które można by tutaj uruchomić. Priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego jest poprawa opieki nad osobami zależnymi, seniorami, osobami niepełnosprawnymi. Mamy w Polsce duży deficyt tego typu oddziałów, placówek typu dziennego, czy opieki środowiskowej. W toku tej dyskusji pojawił się pomył, aby właśnie na terenie Państwa powiatu zastanowić się nad możliwością uruchomienia takich ośrodków. To z jednej strony nowa jakość jeżeli chodzi opiekę nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi w powiecie, a z drugiej strony szansa dla szpitala - mówiła wiceminister Józefa Szczurek - Żelazko.
Minister Andżelika Możdżanowska, zaznaczała jak istotne jest wykorzystanie, jednej z ważniejszych inwestycji szpitalnych ostatnich lat - lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - w kontekście współpracy ze szpitalem w Ostrowie Wielkopolskim.
- Z uwagi na drugi stopień referencyjny specjalizacji tego szpitala, mamy doskonała bazę współpracy w zakresie kardiologii, neurologii czy neonatologii i musimy wykorzystać potencjał naszego lądowiska i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego; ponieważ Szpital w Ostrowie Wielkopolskim jest oddalony zaledwie o 10 min drogi śmigłowcem, a pacjent dzięki temu uzyskuje specjalistyczną pomoc medyczną i tak naprawdę prawie, że gwarancję 100% powrotu do zdrowia - mówiła Minister Możdżanowska.
Podczas rozmów pomiędzy zaproszonymi gośćmi w Starostwie Powiatowym, zabrakło urzędującego jeszcze dyrektora Jakuba Krawczyka. Kępiński szpital reprezentował Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno - Eksploatacyjnych Marian Olejniczak oraz główna księgowa Beata Andrzejewska.

Autor: arek.skiba@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~ola : do zwolnienia ksiegowa odpowiedzalna za finase haha swoje

  14:23, 20 lutego, | odpowiedz
 • wyborca : Dzrektor ekonomicynz jest jeszcze z nadania komuny, tak jakos sie ostal, moye by sprawdyic w IPNe........

  12:13, 19 lutego, | odpowiedz
 • ~abi : Wypracować taki dług to mistrzostwo, zwłaszcza jeśli szpital miał swoją księgową i dyr. ekonomicznego. Najlepiej zmienić ludzi którzy mają stare nawyki i się nie sprawdzili na nowych i kreatywnych.

  10:15, 19 lutego, | odpowiedz
 • ~Darek : Dyrektor najpierw był zły bo nie był ekonomistą i narobił długu, ponieważ dawał lekarzom podwyżki nie licząc się z konsekwencjami. Obecnie jest supermenem który to uzdrowił kępiński szpital i sprowadził do niego cudownych fachowców. Ludzie przecież wy nawet nie wierzycie w te bzdury które tu wypisujecie. Wszyscy wiemy że kępiński szpital to umieralnia i to jest fakt. Nie wiem na ile przyczynił się do tego obecny dyrektor ale w związku z tym, że pełni ta funkcję to na niego spada odpowiedzialność. Czy się to komuś podoba czy nie, a teraz żeby za bardzo nie wziąć tej odpowiedzialności na barki musi czmychnąć.

  22:28, 18 lutego, | odpowiedz
 • ~kaleka : co to za farsa ! dlaczego nie ma tam dyrektora szpitala co robią tam pracownicy szpitala z administracji doskonale widać , że to oni chcieli się go pozbyć skoro teraz uczestniczą w spotkaniu razem z władzami ! Krawczyk ściągał kompetentnych ludzi a niedojdów próbował usuwać. Szkoda, że nieskutecznie. I będzie po staremu ! Stara gwardia leni i nieudaczników wygrywa ! Smutne to bardzo bo świeży oddech tego szpitala znów zatruto smrodem starych układów .. Nie dziwię się Krawczykowi , że rezygnuje i że ze zdrajcami pracować nie chce ale ... kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada. Nie wierzę, że najlepsi ortopedzi w Kępnie jak dr Krawczyk i dr Panek będą chcieli pracować jeszcze w szpitalu w Kępnie. Mieliśmy szansę na ortopedię w Kępnie , o którą od lat walczył Krawczyk ale nasza nowa wszechwiedząca władza wszystko marnuje !
  Życzę Panu Panie Krawczyk aby jak już pan odejdzie ze szpitala powiedział Pan nowemu zarządcy naszego powiatu słowa z naszego narodowego arcydzieła, z Potopu Henryka Sienkiewicza ... jak Kmicic do Kuklinowskiego .... prywatnemu , nie posłowi ... a co powiedział dalej ...oczytani wiedzą !

  22:42, 17 lutego, | odpowiedz
 • ~ciekawy : Tydzień temu konferencja - starosta zaprzecza. W piątek konferencja - starosta zaprzecza. On tak będzie przez całą kadencję czy zrobi też coś innego Wszystkiemu zaprzecza. Prawda musi być po naszej stronie, wszystkko inne mija sie z prawdą... słuchajcie tylko nas... skądś to znam. Warszawskie standardy w powiecie... ciekawe ciekawe...

  21:50, 16 lutego, | odpowiedz
 • ~qwert : Żaden lekarz na świecie, żaden szpital na świecie, żaden lek na świecie nie zagwarantuje 100 % szans na powrót do zdrowia. ale jesteśmy w Polsce w Kępnie. tu jest inaczej.
  W sprawie szpitala. Jakie to proste. Budujemy lądowisko za kilka milionów. Później ogłaszamy zadłużenie (przecież lądowisko nie jest za gotówkę). Wywalamy dyrektora i robimy swoje, Dyrektor jest be. My jesteśmy cacy. PR, PR, i jeszcze raz PR. To już nie jest śmieszne to jest smutne i niebezpieczne.

  19:58, 16 lutego, | odpowiedz

Więcej komentarzy