10 grudnia 2022, 06:03

Teraz

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: 110. rocznica urodzin Księdza mjr Szczepana Walkowskiego

W minioną niedzielę w Wieruszowie obchodzono 110. rocznicę urodzin Księdza mjr Szczepana Walkowskiego, wieruszowianina. Uroczystości rozpoczęła Mszą Świętą w Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie.

Mszę koncelebrowali Ksiądz Henryk Orszulak, prałat honorowy, były proboszcz parafii Św. Stanisława BM i Matki Bożej Częstochowskiej w Wieruszowie, O. Piotr Piechocki przeor Klasztoru Paulinów w Wieruszowie, proboszcz parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie i kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego i Ksiądz dr Kamil Kęsik z Parafii Św. Floriana Męczennika w Częstochowie. W obchodach udział wzięli przedstawiciele rządu, władze powiatowe i gminne, przedstawiciele policji, dyrektorzy instytucji, żołnierze z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia wraz z dowódcą, mieszkańcy Wieruszowa. Mszę uświetnił parafialny Chór "Lira". Po niej miała miejsce prelekcja ks. dr Kamila Kęsika. Za kultywowanie pamięci o księdzu majorze Szczepanie Walkowskim dziękował organizatorom uroczystości minister Tomasz Rzymkowski.

Jestem Państwu bardzo wdzięczny za to, że troszczycie o swoja tożsamość. Przywołana postać ks.mjr Walkowskiego jest postacią niezwykłą. To jest osoba, która pokazuje losy naszego narodu w XX wieku. Smutny, tragiczny ale jednocześnie rycerski, pokazujący ten najpiękniejsze pierwiastki narodu polskiego. Człowiek świetnie wykształcony, znający języki. Bohaterski żołnierz, opiekun pamięci narodowej, osoba, która służy swoim rodakom w tej niedoli uchodźcy politycznego. Uchodźcy, który nie może wrócić do kraju bo tutaj czeka go śmierć. I to jest niezwykła postać i chciałbym wszystkim osobom zaangażowanym w upamiętnienie księdza Szczepana podziękować – mówił minister Rzymkowski.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie przez Państwa Annę i Stanisława Walkowskich i poświęcenie przez o. Piotra Piechockiego, przeora klasztoru paulinów, tablicy upamiętniającej Ks. mjr Szczepana Walkowskiego. Przybyli gości i wierni złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci. Wartę Honorową przy pamiątkowej tablicy pełnili żołnierze z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz rekonstruktorzy w mundurach lotników Polskich Sił Powietrznych biorących udział w Bitwie o Anglię.  Piękną uroczystość zakończono odśpiewaniem "Roty". Wydarzenie w Wieruszowie odbyło się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego. Patronem było Województwo Łódzkie.

fot. powiatowy.pl

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl