24 kwietnia 2019, 16:43

Teraz

22°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: 35% policjantów zachorowało

Zaostrza się protest policji w związku z żądaniami podwyżki płac, możliwości emerytury po 25 latach służby niezależnie od wieku oraz pełnopłatnego urlopu chorobowego. W środę rano już 35% funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie przebywało na zwolnieniach lekarskich.

Rzecznik komendanta wojewódzkiego, mł. insp. Joanna Kącka w rozmowie z portalem tugazeta.pl przyznaje, że sytuacja jest bardzo płynna a do komendy, tak samo jak w całym garnizonie łódzkim oraz kraju, napływają nowe informacje o zwolnieniach.

- Sytuacja cały czas się zmienia, ale jeśli chodzi o Wieruszów to około 35% zatrudnionych było na absencji chorobowej – przekazała mł. insp. Kącka. - Wszystkie grafiki tworzone są na bieżąco, z dnia na dzień krótko mówiąc, bo każdego dnia część osób wraca z l4, część idzie na l4, część przedłuża. Policjanci, którzy są w dyspozycji poszczególnych komendantów, wykonują zadania także za tych kolegów, którzy są na chorobowym. Staramy się tymi siłami, które mamy do dyspozycji cały czas zadania realizować.

Również w całym garnizonie łódzkim około 35% mundurowych przebywa na zwolnieniach chorobowych. W całym kraju zjawisko zostało nazwane „psią grypą”. Protest mundurowych trwa od kilku miesięcy. Policjanci nie wlepiają mandatów a w większości stosują pouczenia.

- Zaproponowałem dodatkowe 253 zł podwyżki od 1 lipca 2019 r. dla wszystkich funkcjonariuszy – napisał w liście do policjantów minister Joachim Brudziński. - Podkreślam, to kwota dodatkowa. Niezależnie od tego od 1 stycznia 2019 r. w ramach modernizacji otrzymacie średnio 309 zł podwyżki. Oznacza to, że w lipcu 2019 r. będziecie zarabiali średnio około 1100 zł więcej niż w 2015 r.

Jak dodał Brudziński, od 1 lipca 2019 r. proponuje wprowadzenie odpłatności 100% stawki godzinowej za nadgodziny.

Funkcjonariusze, którzy będą służyli 11 listopada mają otrzymać jednorazowo 1000 zł brutto nagrody.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl