13 sierpnia 2022, 02:51

Teraz

18°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Biskup poświęcił ołtarz

Biskup kaliski ks. Edward Janiak poświęcił odrestaurowany ołtarz główny oraz tabernakulum w zabytkowym kościele Św. Rocha w Kuźnicy Skakawskiej.

Uroczystość z udziałem gospodarza diecezji rozpoczęła się w poniedziałkowe przedpołudnie 15 sierpnia. Na tak ważny moment do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przybyli również sąsiedni proboszczowie. Renowacja ołtarza była możliwa m.in. dzięki środkom przekazanym w ramach budżetu obywatelskiego gminy Wieruszów na 2015 r., cegiełkom parafian, Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Rejonowemu Bankowi Spółdzielczemu w Lututowie.

W ramach prac konserwacyjnych i restauratorskich ołtarz wraz z obrazami i figurami zdemontowano i przewieziono do pracowni, gdzie usunięto skorodowane metalowe łączenia i gwoździe i oczyszczono je z zabrudzeń powierzchniowych. Wykonano impregnację strukturalną obiektów, wzmocniono konstrukcję poprzez wymianę najbardziej skorodowanych fragmentów desek, wymieniono na nowe zrekonstruowane ręce i dłonie figury. Tabernakulum, które także nabrało nowego blasku, jest obecnie usytuowane po lewej stronie wizerunku Św. Rocha.

Podczas uroczystości biskup Janiak poinformował, że ustanowił proboszcza parafii ks. Karola Galewskiego Kanonikiem Honorowym Kapituły Ostrowskiej. – To odznaczenie niech pozostanie też w parafii, jako zauważanie was wszystkich – zaznaczył.

Autor: wieruszow@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
  • ~anty : Ciekawe ile za to wziął ofiary od lokalnych duszyczek...

    09:04, 18 sierpnia 2016, | odpowiedz