15 maja 2021, 19:26

Teraz

15°

Fakty

A A A

WIERUSZÓW: Burmistrz Wieruszowa chce przenieść samolot i wyeksponować ruiny zamku

Burmistrz zamierza powrócić do pomysłu przeniesienia popularnej "Litki" w inne miejsce. Chodzi o plac u zbiegu ul. Warszawskiej, ronda oraz obwodnicy miasta przy napisie "Wieruszów", w sąsiedztwie samochodowego centrum.

- Kiedy kilka lat temu remontowaliśmy samolot, otrzymaliśmy informację, że jego kondycja będzie się po prostu pogarszała. To jest naturalne – mówi Rafał Przybył. - Rozpoczęły się tutaj prace archeologiczne. Wróćmy do 1968 r. Wtedy oczywiście były inne czasy i nikt nie zaprzecza temu, że ten samolot budzi sentymenty. Doszło tutaj do barbarzyństwa, czyli do zburzenia murów zamku i posadowienia tutaj samolotu. My uważamy po tych ostatnich odkryciach, kiedy archeolodzy natrafili tutaj na stanowisko wypalania cegieł, wypalania ceramiki do tego zamku, oraz po takim dość zaawansowanym badaniu, że nadal istnieją tutaj przestrzenie pod tym zamkiem i chcielibyśmy je wyeksponować. Nikt tutaj absolutnie nie mówi o odbudowie zamku, tylko mówimy o tym, aby wyeksponować to od czego zaczął się Wieruszów. Oczywiście, samolot jest symbolem Wieruszowa, ale miasto zaczęło swoje funkcjonowanie od Wierusza i od tego zamku.

Zdaniem burmistrza miejsce przy wjeździe do miasta również jest bardzo reprezentacyjne, a o samolocie ponownie z tej okazji może być głośno. - Uważamy, że ten samolot będzie lepiej wyeksponowany na języku stanowiącym deltę ulicy wojewódzkiej i ul. Warszawskiej, niż jest to teraz - dodał Przybył.

Sam transport samolotu może okazać się kłopotliwy. Na pewno trzeba będzie to zrobić w częściach, bo główną przeszkodę stanowi sieć trakcji kolejowej. - Na razie analizujemy koszty. Samolot stoi w swoim miejscu. Tam też będzie dostępny dla zwiedzających, więc czekamy teraz przede wszystkim na dokładną analizę, na kosztorys i zgodę zarządcy drogi wojewódzkiej - dodał burmistrz. - Pan radny Marek Stojecki jest już po rozmowach z dyrektorem. Przypomnę, że my własnymi siłami utrzymujemy obsadzenia na rondach na drodze wojewódzkiej.
Autor: wieruszow@radiosud.pl